Obszary wiejskie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/07/IMG_7313-scaled.jpg Ponad 8,6 mln zł dla 68 pomorskich gmin. Dzięki temu wyremontowane zostaną drogi dla rolników [FILM]

Ponad 8,6 mln zł dla 68 pomorskich gmin. Dzięki temu wyremontowane zostaną drogi dla rolników

Fot. Jacek Sowa/UMWP
05.07.2023
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
05.07.2023

Z tych dróg praktycznie codziennie korzystają rolnicy. To drogi dojazdowe do pól. Często jednak ich stan jest zły. Teraz dzięki ponad 8,6 mln zł z budżetu województwa pomorskiego zostaną one wyremontowane. Wsparcie otrzyma 68 gmin.

Pierwsze umowy z samorządami gminnymi zostały podpisane 5 lipca 2023 r. podczas spotkania wicemarszałka Leszka Bonny z samorządowcami w Pruszczu Gdańskim. W podpisaniu umów uczestniczył również senator RP Ryszard Świlski.

Drogi do pól

Drogi dojazdowe do pól to trakty wykorzystywane codziennie w pracy rolników. Ich stan nie zawsze jest zadowalający. Powstają tam koleiny i dziury.

– To bardzo często negatywnie wpływa na sprzęt rolniczy, który nie jest tani. Dlatego m.in. zdecydowaliśmy o przekazaniu gminom wsparcia finansowego na remont tych traktów – mówi Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego. W tegorocznej edycji o dofinansowanie wystąpiło 68 gmin z całego Pomorza. – Kwota dofinansowania którą przeznaczamy dla gmin to ponad 8,6 mln zł – dodaje wicemarszałek.

Pozwoli to na remont kilkunastu kilometrów dojazdów do pól.

 

Umowy w Pruszczu Gdańskim

Podpisane 5 lipca 2023 r. w Pruszczu Gdańskim dokumenty, to umowy z 12 gminami: Skarszewy, Malbork, Pruszcz Gdański, Cedry Wielkie, Sztutowo, Nowy Dwór Gdański, Przywidz, Starogard Gdański, Kwidzyn, Kościerzyna, Stegna i Morzeszczyn. Kwota dofinansowania jest różna i wynosi od 45 do 180 tys. zł. A jak zmienia się drogi dzięki pieniądzom z budżetu województwa?

– Przede wszystkim zostaną utwardzone dzięki ułożeniu płyt betonowych, tłucznia lub w niektórych miejscach nawierzchni bitumicznej – opisuje Leszek Bonna.

Łączna wartość podpisanych umów to prawie 1,4 mln zł. Kolejne umowy zostaną podpisane 12 lipca 2023 r. w Dzierzgoniu.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.