Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/4a28b2df-fd74-4e62-867f-1cd6390dfe84-2.jpg Ponad 51 mln zł dla pomorskich przedsiębiorców. Umowa z Bankiem Gospodarstwa Krajowego podpisana

Ponad 51 mln zł dla pomorskich przedsiębiorców. Umowa z Bankiem Gospodarstwa Krajowego podpisana

Fot. pixabay.com

Pomorski Fundusz Pożyczkowy jest jedną z dwóch instytucji, które będą udzielać przedsiębiorcom dotkniętym pandemią COVID-19 preferencyjnie oprocentowanych pożyczek płynnościowych. Dzięki nim mikro-, małe i średnie firmy z regionu będą mogły utrzymać zatrudnienie i płynność finansową. Łącznie, do dyspozycji przedsiębiorców z Pomorza jest aż 81,5 mln zł.

Umowa pomiędzy Bankiem Gospodarstwa Krajowego a Pomorskim Funduszem Pożyczkowym została podpisana 9 czerwca 2020 r. w Warszawie. Umowa z Towarzystwem Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych została parafowana 2 czerwca.

 

Ponad 80 mln zł

Środki, które będą dostępne dla przedsiębiorców już w najbliższych dniach, to druga pula wsparcia. Pierwsza bazowała na środkach Województwa Pomorskiego. Tym razem ze środków BGK do dyspozycji pozostaje 51 mln zł. – W tej kwocie Pomorski Fundusz Pożyczkowy będzie zarządzać środkami w wysokości 34 mln zł, a drugi partner, czyli TISE, kwotą 17,5 mln zł – wyjaśnia Aneta Grzębska, prezes Zarządu Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego. Warto dodać, że na wsparcie przedsiębiorców w ramach pożyczek płynnościowych samorząd województwa przekazał wcześniej już 30 mln zł. Łącznie to aż 81,5 mln zł.

 

Dwóch pośredników

Środkami w ramach pożyczki płynnościowej dysponować będą dwa podmioty. Będzie to Pomorski Fundusz Pożyczkowy (PFP) oraz Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych SA (TISE). TISE będzie obsługiwać firmy z powiatów: chojnickiego, człuchowskiego, kartuskiego, kościerskiego, lęborskiego, puckiego, słupskiego, Gdyni, Sopotu i Słupska. Natomiast PFP z obszaru całego województwa, z wyłączeniem Gdyni i Sopotu. Łącznie do dyspozycji przedsiębiorców będzie ponad 51 mln zł.

 

Pożyczkowa statystyka

W ramach środków Województwa Pomorskiego do 9 czerwca 2020 r. przedsiębiorcy złożyli już 215 wniosków o udzielenie pożyczki. – Pozytywnie zaopiniowaliśmy 79 na łączną kwotę ponad 7 mln zł – wylicza prezes PFP. Podpisano 56 umów, a kolejne 13 czeka na podpisanie. – Jak wynika z dokumentów, wszystkie złożone do tej pory wnioski pozwolą zachować ponad 850 miejsc pracy – podkreśla. Pracownicy funduszu udzielili także ponad 3300 informacji telefonicznych. 

 

Czym jest pożyczka płynnościowa?

To nowy mechanizm finansowy wspierający przedsiębiorców, których działalność została dotknięta przez epidemię COVID-19. – Firmy mogą dostać do 150 tys. zł. Pożyczka jest nieoprocentowana i udzielana na okres do 5 lat – wyjaśnia Aneta Grzębska. – Co ważne, w okresie spłaty można skorzystać z wakacji kredytowych, czyli okresowego zawieszenia spłaty – dodaje. A na co można przeznaczyć pieniądze z pożyczki? – Na wszelkie wydatki związane z utrzymaniem bieżącej działalności firmy. Może to być na przykład sfinansowanie wynagrodzenia dla pracowników czy spłata wcześniej zaciągniętych zobowiązań – informuje Grzębska. Oferowany m.in. przez fundusz produkt idealnie uzupełnia paletę instrumentów finansowych dostępnych na Pomorzu dzięki środkom Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Kontakt do Pośredników Finansowych:

https://tise.pl/offers

https://www.pfp.gda.pl/strona-11-oferta.html