Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Samorząd województwa wspólnie z LPP dla DPS. Ponad 2 tys. maseczek pojedzie do Pelplina

Samorząd województwa wspólnie z LPP dla DPS. Ponad 2 tys. maseczek pojedzie do Pelplina

Fot. Aleksander Olszak

Potrzeby placówek pomocy społecznej w czasie epidemii COVID-19 są bardzo duże. W związku z tym samorząd województwa pomorskiego oraz LPP, czyli największa firma odzieżowa z regionu, przekazują placówkom w całym województwie maseczki ochronne. Do akcji dołączył także Zakład Aktywności Zawodowej ze Sztumu.

 

Przekazanie odbyło się 28 kwietnia 2020 r. Uczestniczyła w nim członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska oraz zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Agnieszka Zabłocka. LPP reprezentowali Sławomir Ronkowski oraz Marcin Piechocki.

 

DPS – na pierwszej linii

Domy pomocy społecznej są jednymi z najbardziej zagrożonych zakażeniami koronawirusem miejsc. Niestety, każdego niemal dnia media informują o kolejnych ogniskach COVID-19 w tego typu jednostkach. Co ważne, zagrożenie dotyczy nie tylko podopiecznych, ale i personelu. – Osoby starsze, chore z niepełnosprawnościami są niewątpliwie jedną z grup najwyższego ryzyka zakażenia. Niezwykle ważne jest wsparcie zarówno ich, jak i osób się nimi opiekujących – mówi Agnieszka Kapała-Sokalska, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego. – Jako samorząd województwa pomorskiego wspólnie z firmą LPP pomagamy domom pomocy społecznej w wyposażeniu w środki ochronne np. w formie maseczek – dodaje.

 

2 tysiące maseczek dla Pelplina

Dom pomocy społecznej w Pelplinie posiada 156 miejsc. W tym 61 dla osób przewlekle somatycznie chorych oraz 95 miejsc dla osób z niepełnosprawnością fizyczną. Dla tak dużej jednostki każdy gest wsparcia jest cenny. – Dziś przekazaliśmy ponad 2 tys. maseczek domowi pomocy społecznej w Pelplinie. W tej liczbie 1,7 tys. sztuk dostarczyło LPP, a 500 sztuk Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego zakupił w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Sztumie – wyjaśnia Kapała-Sokalska.

 

Samorząd i LPP pomagają

Tak duże wsparcie dla DPS nie byłoby możliwe, gdyby nie współpraca samorządu województwa i odzieżowej firmy LPP, która swoją siedzibę ma w Gdańsku. – Nasza inicjatywa służy pomocy wszystkim potrzebującym. Ale nasze serce bije w Gdańsku, dlatego gros naszej pomocy kierujemy do placówek medycznych na Pomorzu, a nasze wsparcie musi dotyczyć tych najbardziej potrzebnych elementów. Skupiliśmy się na maseczkach – informuje Sławomir Ronkowski, dyrektor komunikacji LPP. W czasach pandemii COVID-19 maseczki, fartuchy i inne środki ochrony osobistej stały się towarem pierwszej potrzeby. Dlatego wsparcie dla pelplińskiego DPS oprócz odzieżowej firmy przekazał także Zakład Aktywności Zawodowej ze Sztumu. Ta jednostka, która finansowana jest między innymi ze środków samorządu województwa podarowała 500 maseczek, uszytych przez podopiecznych.