Kultura
Widok na zabytkowy kościół pw. św. Elżbiety Węgierskiej w Lubieszewie

Ponad 1,74 mln zł na ratowanie pomorskich zabytków. Wsparcie otrzyma 16 projektów

Kościół pw. św. Elżbiety Węgierskiej w Lubieszewie. Fot. Michał Bieliński / pomorskie.travel
22.02.2021
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
22.02.2021

Pieniądze przeznaczone zostaną m.in. na zabezpieczenie ścian, stropów i dachów, a także odnowienie malowideł, ołtarzy i organów we wnętrzach zabytkowych kościołów. Radni województwa pomorskiego podjęli uchwałę w sprawie udzielenia dotacji podczas sesji sejmiku 22 lutego 2021 r.

Wsparcie z budżetu województwa pomorskiego pozwoli na przeprowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych, które poprawią stan zachowania cennych zabytków z Pomorza oraz zapobiegną ich niszczeniu.

Jak poinformował marszałek Mieczysław Struk, złożonych zostało 45 wniosków o dofinansowanie. Komisja konkursowa wyłoniła 16 projektów, proponując udzielenie dotacji na ich realizację w łącznej kwocie ponad 1,74 mln zł.

Komu zostaną udzielone dotacje?

Największe wsparcie otrzymają: parafia rzymskokatolicka w Lubieszewie na konserwację i restaurację barokowego stropu kościoła pw. św. Elżbiety Węgierskiej (198 tys. zł), parafia rzymskokatolicka w Mątowach Wielkich na konserwację i restaurację barokowego stropu nawy głównej w kościele pw. św. Piotra i Pawła (192 tys. zł) oraz parafia greckokatolicka w Żelichowie na prace zabezpieczające strop oraz emporę z prospektem organowym w kościele pw. św. Mikołaja (176 tys. zł).

Szczegółowy wykaz projektów dostępny jest TUTAJ (plik .pdf do pobrania, 132 KB).

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.