Umowy na dofinansowanie projektów podpisali 11 grudnia 2017 r. marszałkowie Mieczysław Struk, Wiesław Byczkowski i Ryszard Świlski oraz partnerzy 32 projektów. Z Regionalnego Programu Operacyjnego WP na lata 2014-2020 przeznaczono na ten cel ponad 130 mln zł.

 

Rowerem z Gdańska przez Kłajpedę do Sztokholmu

W ramach projektów powstaną trasy rowerowe. Pierwsza z nich, R-10, prowadzić będzie wzdłuż morza, od Ustki przez Łebę, Władysławowo, Trójmiasto oraz Krynicę Morską, aż do wschodniej granicy województwa. Druga droga to Wiślana Trasa Rowerowa, która jest częścią ścieżki R-9, prowadzącej przez Żuławy Gdańskie, Tczew, Gniew i Kwidzyn aż po południową granicę województwa. Trasy rowerowe, które powstaną na Pomorzu, będą częścią europejskich sieci szlaków EuroVelo. Będzie można nimi objechać pętlą kraje nadbałtyckie od Gdańska przez Kłajpedę, Rygę, Tallinn, Petersburg, Helsinki, Kopenhagę do Sztokholmu.

 – Ten projekt to spójna koncepcja, która łączy szlaki rowerowe prowadzone przez różne gminy Pomorza –­ powiedział marszałek Mieczysław Struk. – Granica ścieżki nie kończy się na granicy miasta czy gminy, a łączy różne miejsca, ciekawe atrakcje turystyczne i obszary atrakcyjne kulturowo. Ścieżki rowerowe mają po prostu łączyć ludzi – dodał.

Na Pomorzu zostaną wybudowane zupełnie nowe trasy rowerowe oraz bezpieczne drogi o niskim natężeniu ruchu. Nowe ścieżki będą wygodne i komfortowe (m.in. dzięki optymalnej do jazdy rowerem nawierzchni bitumicznej). Z myślą o rowerzystach powstanie również dodatkowa infrastruktura na trasach, czyli miejsca wypoczynku ze stołami i ławeczkami, stojakami na rowery i tablicami informacyjnymi.

Całkowita wartość projektów to ponad 141 mln zł, z czego ponad 73 mln zł stanowi unijne dofinansowanie. Umowy na realizację projektów podpisały władze miast Gdańska, Gdyni, Tczewa i Krynicy Morskiej oraz gmin: Kwidzyn, Puck, Pruszcz Gdański, Władysławowo oraz Nowy Dwór Gdański. Władze Sopotu umowę podpisały 7 grudnia 2017 r., o czym pisaliśmy tutaj.

 

Pomorskie szlaki kajakowe

Dzięki finansowaniu nowych projektów możliwe będzie udostępnienie szlaków wodnych dla kajakarzy i zapewnienie im bezpieczeństwa. Szlaki zostaną kompleksowo oznakowane, powstaną nowe obiekty infrastruktury turystycznej o znaczeniu regionalnym lub ponadregionalnym (m.in. stanice kajakowe, przystanie, pomosty służące turystyce wodnej, slipy do wodowania kajaków, przenoski). Miejsca te będą wyposażone m.in. w stojaki na kajaki, wiaty, ławki, kosze na śmieci, paleniska, suszarki do kajaków, tablice informacyjno-promocyjne, przenośne sanitariaty, stojaki na rowery czy lampy solarne. – Pomorskie rzeki i szklaki kajakowe to przepiękne miejsca naszego regionu – powiedział Mieczysław Struk. – Warto, żeby były bardziej wygodne i dostępne dla kajakarzy. Nie trzeba będzie co chwilę przenosić kajaków i całego sprzętu, ponieważ trasy mają zostać połączone –­ podkreślił.

Projekty zrealizują partnerzy wiodący: Gdańsk, Kwidzyn, gminy Kościerzyna, Stężyca, Kobylnica, Starogard Gdański, Karsin, Nowy Dwór Gdański, Lipusz, Miastko, Chojnice, Rzeczenica, Łęczyce, Sulęczyno i Brusy. Wartość inwestycji to 50 mln zł, a dofinansowanie z RPO WP 2014-2020 przekracza 41 mln zł. Nowe szlaki kajakowe mają być dostępne od końca 2019 r. – nie tylko na terenach partnerów wiodących, ale i w miastach i gminach partnerskich.

 

Żeglarskie Żuławy i Zatoka Gdańska

Na Żuławach i Zatoce Gdańskiej powstanie nowoczesna infrastruktura żeglarska: przystanie, pomosty z trapami i umocnieniami brzegu, drogi z miejscami postojowymi, oświetleniem hybrydowym i monitoringiem. Nowa zieleń uatrakcyjni teren, a kontenery sanitarne i mała architektura poprawią komfort turystów. Przystanie żeglarskie połączą sieć Pętli Żuławskiej z portami Zatoki Gdańskiej. Inicjatywy te pozwolą na rozwój sieci przystani żeglarskich, które są częścią krajowego i międzynarodowego systemu szlaków żeglugowych. Niewątpliwą atrakcją będzie uruchomienie nowej trasy żeglugowej na Tudze (planowane jest uruchomienie nieczynnych mostów zwodzonych lub ich przebudowa).

Całkowita wartość realizowanych projektów to ponad 24 mln zł, a unijne wsparcie wynosi ponad 18 mln zł. Inwetsycje przeprowadzą gminy: Kosakowo, Jastarnia, Sopot, Kwidzyn, Cedry Wielkie, Pruszcz Gdański oraz powiat nowodworski.

Zobacz: szczegółowy opis projektów.