Solidarni z Ukrainą
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/08/IMG_1151-scaled-e1596711408582.jpg Pomorze solidarne z Ukrainą. Bezpłatne przejazdy dla uchodźców

Pomorze solidarne z Ukrainą. Bezpłatne przejazdy dla uchodźców

Fot. pixabay.com
27.02.2022
AP

AP
27.02.2022

Rosyjska agresja na Ukrainę trwa. Rosyjska armia atakuje nie tylko cele wojskowe, ale również i cywilów. Z Pomorza płyną kolejne gesty wsparcia dla Ukraińców, zarówno tych walczących o wolność, jak i tych przebywających w Polsce. Na Pomorzu odbywają się wiece poparcia i organizowane są zbiórki darów dla Ukraińców.

Wolna Ukraina to wolna Polska, Europa i cały świat.

Bezpłatna komunikacja

Od poniedziałku, 28 lutego 2022 r. do odwołania, uchodźcy wojenni z Ukrainy będą mogli bezpłatnie podróżować pociągami regionalnymi na terenie całego województwa. Bezpłatne przejazdy dotyczą pociągów Polregio oraz SKM. Do podróży wystarczy paszport lub inny dokument potwierdzający ukraińskie obywatelstwo.

Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską wprowadzą także gminy zrzeszone w Metropolitalnym Związki Komunikacyjnym Zatoki Gdańskiej.

Gdańsk kończy współpracę

Od wielu lat miastem partnerskim Gdańska był odległy o niewiele ponad 100 kilometrów Kaliningrad oraz Sankt Petersburg.

– W związku z bezprecedensowym atakiem zbrojnym Rosji na niepodległą Ukrainę, zaproponujemy Radzie Miasta Gdańska i Prezydent Miasta Gdańska zakończenie współpracy z miastami partnerskimi Gdańska w Rosji – zapowiedziała Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska.

Podobną decyzję na specjalnej sesji rady miasta ma podjąć Gdynia, której miastami partnerskimi są Kaliningrad oraz białoruskie Baranowicze.

Amic nie jest partnerem GOT

Na Pomorzu od 24 lutego organizowane są wiece poparcia dla Ukrainy i protesty przeciwko rosyjskiej inwazji. Kolejne miasta deklarują, że przyjmą uciekających przed wojną Ukraińców. Gdańska Organizacja Turystyczna już 25 lutego 2022 r. zakończyła współpracę z firmą AMIC. To właściciel stacji benzynowych który, jak pisał kiedyś dziennik „Puls Biznesu”„Ma tyle powiązań z Rosją, że na Ukrainie go bojkotowano” . Oznacza to, że od tego dnia posiadaczom Gdańskiej Karty Mieszkańca nie przysługuje już korzystanie ze zniżek u tego partnera.

Milion od samorządu województwa pomorskiego

Również samorząd województwa pomorskiego nie pozostaje obojętny wobec tragedii Ukrainy. Zarząd Województwa Pomorskiego zadecydował w czwartek, 24 lutego 2022 r. o przekazaniu miliona złotych, z rezerwy budżetowej województwa, na rzecz organizacji pozarządowych, które zajmują się pomocą uchodźcom.

W wielu miejscach trwa zbiórka darów dla Ukraińców. Potrzebne są rzeczy codziennego użytku m.in. środki higieny osobistej, artykuły dla dzieci, koce, ciepła odzież, woda. Listę miejsc, gdzie można przekazywać dary znajdziemy m.in. na gdansk.pl

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.