Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/9101c938-d7cc-4bbb-bd8f-ac82ed846d71.jpg Pomorze Przyszłości. Gdzie i jak uzyskać alternatywne finansowanie dla innowacyjnych przedsiębiorstw?

Pomorze Przyszłości. Gdzie i jak uzyskać alternatywne finansowanie dla innowacyjnych przedsiębiorstw?

Przedsiębiorcy na spotkaniu w Gdańsku

O tanie kredyty na preferencyjnych warunkach mogą starać się firmy, które chcą łączyć biznes z badaniami naukowymi i wprowadzać w życie innowacyjne rozwiązania. Chętnych jest coraz więcej.

 

Kilkudziesięciu przedsiębiorców, samorządowców oraz przedstawicieli instytucji finansowych dyskutowało o nowoczesnej gospodarce i wsparciu, jakie mogą otrzymać biznesmeni w ramach „Pożyczki na innowacje”, podczas specjalnego spotkania 25 stycznia w Gdańsku. Uczestniczyli w nim marszałek Mieczysław Struk i wicemarszałek Wiesław Byczkowski. Mowa była o praktycznym łączeniu badań naukowych i biznesu, wprowadzaniu w życie innowacji i o możliwościach dofinansowania nowoczesnych projektów.

 

Nowe wyzwania ze wsparciem

Nowy program wsparcia ma zachęcić biznesmenów do podejmowania nowych wyzwań, stawiania na rozwój, badania naukowe i przekładanie ich wyników na praktyczne rozwiązania. Innowacje w firmach stają się powoli koniecznością, a cechy innowatora, czyli otwartość, odwaga, ciekawość, empatia i optymizm, coraz częściej charakteryzują pomorskich przedsiębiorców.

– Na Pomorzu koncentrujemy się na innowacyjności, której podstawą są badania naukowe i wdrażanie ich wyników – powiedział podczas spotkania Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Jednak nie chodzi tu o badania naukowe wyłącznie teoretyczne. Mówimy o konkretnej współpracy środowiska naukowego z biznesem, przekładającej się na rynkowo weryfikowalne rozwiązania produktowe – wyjaśnił założenia innowacyjności marszałek.

Przedsiębiorcy dowiedzieli się m.in. czym jest innowacja, jak stać się bardziej nowoczesnym, jakich pułapek unikać w myśleniu o zewnętrznym finansowaniu, gdzie szukać pomocy w realizacji innowacyjnych pomysłów i kiedy najlepiej wdrażać zmiany. O swoich doświadczeniach opowiedział też Łukasz Porzuczek z Grupy GEO Fuzion sp. z o.o., który chce skorzystać z finansowania w ramach pożyczki na innowacje. – Zaletą pożyczki jest dużo krótszy proces decyzji niż w przypadku dotacji, do której terminów i założeń to ja muszę się dopasować – mówił Porzuczek. – Jeśli staram się o pożyczkę wszystko idzie znacznie sprawniej, a moja firma nie traci udziałów w rynku. Ponadto „Pożyczka na innowacje” jest bardziej elastyczna od standardowych kredytów dla firm, bo wspiera nowe produkty i można otrzymać finansowanie na samie badania, czyli wiedzę, a nie konkretny, materialny produkt – zaznaczył.

 

Preferencyjne warunki i tańsze kredyty

Wsparcie w formie „Pożyczki na innowacje” uruchomiono, by inicjować rozwój przedsiębiorstw, oparty o działalność badawczo-rozwojową. Pożyczki mogą być przeznaczone wyłącznie na inwestycje wpisujące się w obszary Inteligentnych Specjalizacji Pomorza, realizowane na terenie województwa pomorskiego.

Urząd Marszałkowski  Województwa Pomorskiego, Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych wspólnie realizują projekt Pomorski Fundusz Rozwoju 2020+ dla biznesmenów z Pomorza., a umowa została podpisana w grudniu 2017 r. To już kolejna oferta tanich pożyczek (poza m.in. wejściem kapitałowym, pożyczce inwestycyjnej, profilowanej, rozwojowej i mikropożyczce), które mają wspierać rozwój firm. – Plusem programu jest to, że instrumenty wsparcia dla przedsiębiorców są zwrotne – powiedział marszałek Struk. – Dzięki temu pieniądze zwracane są do Pomorskiego Funduszu Rozwoju i mogą być wykorzystane przez następnych biznesmenów z Pomorza. To napędza naszą gospodarkę i powoduje nieustanny rozwój innowacyjnych badań i przedsięwzięć – wyjaśnił. Wyjątkowość programu podkreślił też Dariusz Wieloch, zastępca dyrektora Departamentu Instrumentów Finansowych w Banku Gospodarstwa Krajowego – Mamy teraz bardziej wysublimowane produkty dla naszych klientów firmowych. Interesują nas przede wszystkim innowacje, finansowanie badań i rozwoju oraz nowe działania przedsiębiorców – mówił Wieloch. –Teraz to nie dotacje, a instrumenty zwrotne będą ważniejsze przy poszukiwaniu środków na rozwój firm. Ten rozwój, który nie ma racji bytu bez dotacji, jest po prostu nieopłacalny, nierentowny – zaznaczył.

Kredyty udzielane będą na preferencyjnych warunkach, co oznacza, że można spłacić je w ciągu 10 lat, przy czym okres karencji wynosi 2 lata. Ponadto otrzymanie pożyczki nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami czy prowizjami, a oprocentowanie wynosi 0,8 proc. w skali roku (zgodnie z zasadami de minimis).

Szczegółowe informacje i warunki udzielania pożyczek na stronie Pomorskiego Funduszu Rozwoju 2020+. O wszystkich instrumentach finansowych informacje można też znaleźć w Serwisie Regionalnego Programu Operacyjnego WP na lata 2014-2020.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.