Komunikacja
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/06/PIC-TUR-13-1-002.jpg Pomorze najbardziej kolejowym regionem w Polsce. Pomimo pandemii najchętniej jeździmy pociągami

Pomorze najbardziej kolejowym regionem w Polce. Pomimo pandemii najchętniej jeździmy pociągami

Fot. Aleksander Olszak
10.06.2021
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
10.06.2021

Mieszkańcy województwa pomorskiego najchętniej w kraju korzystają z pociągów. Wskaźnik wykorzystania kolei w naszym regionie w 2020 r. wyniósł 15,9. I pomimo pandemii jest najwyższy w Polsce. Łącznie z pociągów na Pomorzu, w minionym roku skorzystało 37,3 mln podróżnych. To drugi wynik w kraju.

Raport o pasażerskich przewozach kolejowych przygotował Urząd Transportu Kolejowego.

Miliony pasażerów…

W ciągu ostatnich sześciu lat, coraz więcej mieszkańców Pomorza wybierało pociągi jako środek komunikacji.

– Z roku na rok liczba pasażerów zwiększała się o kilka milionów. Rekordowy był rok 2019 r., kiedy to odprawionych zostało 61 mln pasażerów – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Niestety rok 2020 okazał się ciężki. Pandemia koronawirusa, lockdowny, system pracy i nauki zdalnej zaskoczyły wszystkich.

– Tak jak przewidywaliśmy liczba pasażerów znacząco spadła do ponad 37 mln. Ale to i tak drugi najlepszy wynik w kraju – dodaje marszałek. Pierwsze miejsce niezmiennie zajmuje Mazowsze. – W przeciwieństwie do innych regionów nie wprowadzaliśmy drastycznych ograniczeń w rozkładzie jazdy. Oczywiście wiązało się to z dużymi kosztami jednak uznaliśmy, że nie wszyscy mieszkańcy mogą zdalnie pracować, i muszą mieć możliwość szybkiego i bezpiecznego dojazdu do pracy – zaznacza marszałek Struk.

Łącznie z usług wszystkich przewoźników kolejowych w Polsce w 2020 r. skorzystało prawie 210 mln pasażerów.

…wybierają kolej

Dobra oferta przewozowa, dopasowany rozkład jazdy to wszystko zachęca mieszkańców do wyboru pociągu, jako środka transportu czy to w codziennych dojazdach czy też turystycznych wycieczkach. Od wielu lat na Pomorzu rośnie tak zwany „wskaźnik wykorzystania kolei”. Jest to liczba, która pokazuje jak często jeździmy pociągami w ciągu roku. W 2020 roku wyniósł on 15,9. To najwięcej w Polsce.

– Po raz kolejny okazuje się, że Pomorzanie wolą jechać pociągiem niż np. własnym samochodem – podkreśla marszałek Struk.

To duża szansa na odzyskanie pasażerów i zdobycie nowych. Na drugim miejscu podium uplanowało się Mazowsze, a na trzecim Dolny Śląsk. Pomorski wskaźnik jest też prawie trzy razy wyższy niż średnia ogólnopolska.

Inwestycje w infrastrukturę

Tak wysoka pozycja regionu w rankingu to zasługa wielu lat realizacji polityki prokolejowej.

– Konsekwentnie realizujemy naszą wizje regionu nastawionego na transport szynowy– mówi marszałek. Kolejowe inwestycje to zarówno prace związane z modernizacją infrastruktury, jak i zakup nowego taboru. – Rozpoczynamy właśnie elektryfikację linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, powstają nowe przystanki. Po pomorskich szlakach kursuje już 10 nowych elektrycznych składów Impuls. W planach mamy kolejne inwestycje w nowoczesny i przyjazny pasażerom oraz środowisku tabor  – wylicza Mieczysław Struk.

Warto też wspomnieć o podpisanych z przewoźnikami (Polregio i PKP SKM) wieloletnich umowach przewozowych. Dzięki temu mogą oni zachować płynność finansową.

Wspólna taryfa

Twarde infrastrukturalne inwestycje to jednak nie wszystko. Już od ponad roku działa na terenie Gdańska wspólny bilet na kolej i komunikację miejską. Porozumienie samorządu województwa i miasta Gdańska okazało się strzałem w dziesiątkę i znacząco ułatwiło podróżowanie po stolicy metropolii. Na wszystkich liniach kolejowych w województwie obowiązuje także jednolita Taryfa Pomorska, przez co pasażerowie nie muszą sprawdzać czy jadą pociągiem Polregio czy SKM. Z budżetu województwa wspierane są także finansowo inwestycje prowadzone przez zarządców infrastruktury kolejowej, jak np. przygotowanie dokumentacji projektowej czy studiów wykonalności. Dość powiedzieć, że w ciągu najbliższych 6 lat z budżetu województwa na transport kolejowy przeznaczonych będzie około miliarda złotych.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.