Komunikacja
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/08/PKM.jpg Pociąg Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

Pomorze nadal liderem w przewozach pasażerów. Raport Urzędu Transportu Kolejowego

Pociąg na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Fot. Aleksander Olszak
07.08.2020
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
07.08.2020

Prawie 61 mln pasażerów skorzystało w 2019 r. z pociągów kursujących na terenie województwa pomorskiego. Statystyczny mieszkaniec regionu w ubiegłym roku jechał pociągiem 26,1 razy. To najwięcej w Polsce. Pod tym względem Pomorze od lat jest krajowym liderem.

Urząd Transportu Kolejowego przedstawił raport z działalności przewoźników kolejowych w Polsce w 2019 r.

Na Pomorzu jeździmy koleją

Tak zwany „wskaźnik wykorzystania kolei” to średnia liczba przejazdów, jaką w ciągu roku odbywa mieszkaniec regionu. Według danych opublikowanych przez UTK w województwie pomorskim, w ubiegłym roku ten wskaźnik wyniósł 26,1. To trzy razy więcej niż średnia w kraju, która wynosi 8,7. – Cieszę się, że mieszkańcy regionu tak chętnie podróżują koleją i że pod tym względem jesteśmy krajowym liderem – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. To pokazuje m.in, że budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej bardzo przyczyniła się do kolejowej rewolucji w regionie. Drugi wynik w kraju osiągnęło województwo mazowieckie (19,4) a trzeci Dolny Śląsk (11,2). Kolejowy rok 2019 był rekordowy w skali całej Polski. Jak wynika z raportu UTK z usług wszystkich przewoźników skorzystało prawie 336 mln pasażerów, co świadczy o rosnącej atrakcyjności kolei.

Pomorze na tory

Tak wysoka pozycja regionu w rankingu to zasługa wielu lat inwestycji w kolej. – Konsekwentnie realizujemy naszą politykę rozwoju Pomorza, jako regionu który stawia na transport szynowy. Sześćdziesiąt milionów pasażerów w 2019 r. jest tego najlepszym dowodem – mówi marszałek Struk. Kolejowe inwestycje to zarówno prace związane z modernizacją infrastruktury, jak i zakup nowego taboru. – Zmodernizowana została trasa z Miastka przez Słupsk do Ustki. Powstają nowe przystanki. A do tego po pomorskich szlakach kursuje już 10 nowych elektrycznych składów Impuls – wylicza Mieczysław Struk. Samorząd województwa wspiera także finansowo inne inwestycje prowadzone przez zarządców infrastruktury kolejowej, jak np. przygotowanie dokumentacji projektowej czy studiów wykonalności.

Wybiegamy w przyszłość

Ale samorząd województwa nie zamierza poprzestać na już zrealizowanych inwestycjach. – Będziemy elektryfikować linię Pomorskiej Kolei Metropolitalnej oraz budować nowy przystanek Gdańsk Firoga. Trwają także przetargi na budowę tzw. bajpasu kartuskiego – wylicza marszałek. Rozważane są także kolejne kolejowe inwestycje, które będą planowane do realizacji w przyszłej unijnej perspektywie finansowej.

Kolej w dobie pandemii

Niewykluczone, że wyników z 2019 r. nie uda się powtórzyć w 2020 r. – Trudny czas pandemii i wiosennego lockdownu spowodował, że liczba pasażerów zmniejszyła się. Znaczna część pracowników pozostała w domach i pracowała zdalnie. Niektóre pociągi jeździły praktycznie puste – mówi marszałek Struk. Rozkłady jazdy na większości linii zostały ograniczone. – Latem co prawda liczba podróżnych zaczęła rosnąć, ale do pobicia poprzednich rekordów droga jest daleka – dodaje. Niemniej, samorząd województwa gotowy jest do wprowadzenia zmian w rozkładzie jazdy, tak aby lepiej dopasować go zarówno do potrzeb pasażerów, jak i sytuacji epidemiologicznej.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.