Komunikacja
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/07/IMG_3077-scaled.jpg Pomorzanie wybierają kolej. Nasz region ponownie liderem wskaźnika wykorzystania kolei w Polsce

Pomorzanie wybierają kolej. Nasz region ponownie liderem wskaźnika wykorzystania kolei w Polsce

Fot. Aleksander Olszak
27.07.2023
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
27.07.2023

Urząd Transportu Kolejowego opublikował raport opisujący pasażerską kolej w Polsce w 2022 r. Z pociągów w naszym regionie skorzystało ponad 63 mln podróżnych. Pomorskie jest również po raz kolejny liderem, jeśli chodzi i wskaźnik wykorzystania kolei. Wyniósł on 26,96.

Z usług kolei na Pomorzu skorzystało ponad 63 mln podróżnych, czyli o prawie 20 mln więcej niż w 2021 r..

Dane nie kłamią

Urząd Transportu Kolejowego każdego roku bada rynek kolejowych przewozów pasażerskich. Liczeni są m.in. pasażerowie w pociągach. W skali całego kraju z usług kolei skorzystało w minionym roku ponad 342 mln podróżnych, z tego w pomorskiem było ich 63,6 mln. Liderem, jeśli chodzi o liczbę pasażerów jest województwo mazowieckie, gdzie przewiezionych zostało ponad 96 mln podróżnych. Na trzecim miejscu podium z ok. 32 mln podróżnych uplasował się Dolny Śląsk.

Pomorzanie jeżdżą koleją

Jedną z wartości, które opisują przewozy pasażerskie jest niewątpliwie wskaźnik wykorzystania kolei.

– Upraszczając, ten wskaźnik pokazuje, jak często w ciągu roku jeździmy pociągami. W województwie pomorskim wskaźnik ten wyniósł w ubiegłym roku 26,96 – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Po raz kolejny jest to najwyższa wartość pośród wszystkich polskich regionów. Jest również wyższy niż średni wskaźnik dla wszystkich krajów Unii Europejskiej – cieszy się marszałek.

Drugie miejsce w zestawieniu zajmuje województwo mazowieckie (17,49), a trzecie dolnośląskie (11,36). Warto dodać, że ubiegłoroczny wynik jest lepszy niż w rekordowym dotychczas 2019 r. Oznacza to, że pasażerowie po okresie pandemii wrócili do podróży koleją choćby w swoich codziennych dojazdach do pracy czy szkoły. Stacjami, które obsłużyły najwięcej pasażerów w 2022 r. są: Gdynia Główna 13,41 mln pasażerów, Gdańsk Główny 11,39 mln pasażerów oraz Gdańsk Wrzeszcz 10,78 mln pasażerów.

Samorząd inwestuje w kolej

Taka chęć pasażerów do korzystania z ekologicznego środka transportu, jakim jest kolej nie była by możliwa bez konsekwentnych inwestycji samorządu województwa.

– Przypomnę tylko, ze zakończyliśmy elektryfikację linii PKM, trwa budowa bajpasu kartuskiego. Rozstrzygnęliśmy też np. przetarg na pociągi hybrydowe – wylicza marszałek Struk.

Uruchomiona została również opcja w przetargu na elektryczne zespoły trakcyjne, dzięki czemu do 2026 r. na pomorskie tory wyjedzie 31 nowych składów.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.