Obszary wiejskie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/04/P1010352-scaled.jpg Pomorskie wsie pięknieją! To m.in. zasługa Aktywnego Sołectwa Pomorskiego

Pomorskie wsie pięknieją! To m.in. zasługa Aktywnego Sołectwa Pomorskiego

Fot. Aleksander Olszak
05.04.2024
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
05.04.2024

W sumie 30 sołectw otrzymało dofinansowanie w ramach Aktywnego Sołectwa Pomorskiego. Umowy zostały podpisane, a symboliczne plakietki-czeki wręczone. Teraz wyróżnione miejscowości mają czas na prace budowlane i wybrane inwestycje. Ich efekty zobaczymy już jesienią. Łącznie na wszystkie projekty samorząd województwa przeznaczył prawie 600 tys. zł.

Umowy na dofinansowanie małych projektów w sołectwach zostały podpisane 5 kwietnia 2024 r. W Gdańsku z przedstawicielami gmin spotkali się marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Leszek Bonna oraz przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego Jan Kleinszmidt, a w Pelplinie i Starym Polu członek Zarządu Województwa Pomorskiego Józef Sarnowski.

Umowy podpisane!

Najpierw było ogłoszenie konkursu, potem weryfikacja nadesłanych zgłoszeń. Na lutowej sesji Sejmik Województwa Pomorskiego zadecydował o przyznaniu gminom dofinansowania na realizację projektów w ramach Aktywnego Sołectwa Pomorskiego. W piątek 5 kwietnia 2024 r. przedstawiciele samorządów z pomorskich gmin spotkali się w Gdańsku, gdzie podpisali umowy oraz odebrali pamiątkowe plakietki-czeki.

– Wiem, że dla większości kwoty 20 tys., bo takie dofinansowanie przyznaliśmy 30 gminom, nie robią wrażenia, ale zapewniam, że dla nas jest to bardzo ważne. Jako samorząd województwa doceniamy rolę sołectw. A dla lokalnych społeczności inwestycje realizowane w ramach Aktywnego Sołectwa Pomorskiego mają wielkie znaczenie – mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Dla rozwoju naszych małych ojczyzn liczą się nie tylko wielkie inwestycje – podkreślał.

W tegorocznej edycji ASP dofinansowanie przyznano 30 sołectwom. Są to: Sadłuki, Kętrzyno, Niezabyszewo, Ząbrowo, Miradowo, Rożental, Marynowy, Maszewo Lęborskie, Mortąg, Swornegacie, Miechucino, Giemlice, Karpiny, Łaszka, Morany, Bolesławowo, Gotlep, Banino, Sylczno, Brzezie, Budowo, Trzcińsk, Karsin, Starzyno, Mosiny, Żychce, Benowo, Rotmanka, Jeleńska Huta i Parszewo. Jakie inwestycje powstaną dzięki wsparciu samorządu województwa? To np. strefa relaksu w Baninie, siłownia zewnętrzna w Brzeziu czy modernizacja placu zabaw w Jeleńskiej Hucie. W jednej ze wsi powstanie plac do gry w petanque oraz szachy przestrzenne.

Aktywne Sołectwo Pomorskie

Czym tak naprawdę jest Aktywne Sołectwo Pomorskie?

– To jeden z programów samorządu województwa pomorskiego, w którym przekazujemy wsparcie na małe, lokalne inwestycje integrujące społeczność – opisuje Józef Sarnowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. – Wspólne inicjatywy realizowane na obszarach wiejskich województwa pomorskiego nie tylko wzmacniają tożsamość i integrację lokalną, ale w dużej mierze służą poprawie ładu przestrzennego i podniesieniu atrakcyjności tych obszarów – dodaje.

Pamiętajmy, że małe projekty lokalne sprzyjają tworzeniu przestrzeni publicznych dla miejscowych wspólnot, a w rezultacie umacnianiu kontaktów społecznych. Tegoroczne ASP to już siódma edycja programu. Łącznie w poprzednich edycjach na realizację ponad 400 projektów samorząd województwa przeznaczył ok. 2,5 mln zł.

– Zapraszam wszystkich do ich odwiedzenia i przekonania się na własne oczy, jak w ciągu ostatnich lat zmieniła się pomorska wieś, jak wypiękniała – zaprasza Józef Sarnowski.

Tegoroczne projekty muszą zostać zrealizowane do końca 2024 r.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.