Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/06/PNA-71-scaled.jpg Pomorskie Nagrody Artystyczne wręczone! Znamy laureatów nagród marszałka

Pomorskie Nagrody Artystyczne wręczone! Znamy laureatów nagród marszałka

Uroczysta gala wręczenia Pomorskiej Nagrody Artystycznej. Fot. Dorota Patzer
10.06.2021
Katarzyna Piotrowska-Turnowiecka
Katarzyna
Piotrowska-Turnowiecka
AUTOR
Katarzyna Piotrowska-Turnowiecka
Katarzyna
Piotrowska-Turnowiecka
10.06.2021

Muzycy, konserwatorka zabytków, artysta street-artowy i gdańska firma za wspieranie Teatru Wybrzeże. Laureatów jednej z najważniejszych nagród marszałka województwa pomorskiego poznaliśmy podczas uroczystej gali, która odbyła się 10 czerwca 2021 r. w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

Pomorskie Nagrody Artystyczne przyznane zostały już po raz 22. W kategorii Kreacje Artystyczne nominowano 10 artystów, a do Pomorskiej Nadziei Artystycznej i do miana Mecenasa Kultury Pomorskiej nominowano po trzech artystów. Laureata Wielkiej Pomorskiej Nagrody Artystycznej wskazał marszałek województwa pomorskiego.

Statuetki Pomorskiej Nagrody Artystycznej

Statuetki Pomorskiej Nagrody Artystycznej. Fot. Karol Stańczak

Uroczysta gala po rocznej przerwie

Rok temu gala nie odbyła się z powodu pandemii, a laureaci zostali ogłoszeni wówczas online. Przesłano im certyfikaty i nagrody finansowe, lecz statuetki Gryfa Pomorskiego czekały do dziś. Z rąk marszałka Mieczysława Struka statuetki za 2019 rok odebrali:

 • w kategorii Kreacje artystyczne:
  Mirosław Baka za mistrzowską rolę Williego Lomana w spektaklu „Śmierć komiwojażera” Arthura Millera w reżyserii Radka Stępnia na deskach Teatru Wybrzeże,
  Katarzyna Figura za wiarygodną i pełną namiętności tytułową kreację w spektaklu „Fedra” Jeana Racine’a w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego w Teatrze Wybrzeże,
  Emil Miszk za niezwykle pracowity rok jazzowego trębacza, obfitujący w koncerty na najważniejszych festiwalach jazzowych,
 • w kategorii Pomorska Nadzieja Artystyczna:
  Julia Ciesielska za wyjątkową dojrzałość sceniczną i technikę wykonawczą docenioną wieloma wyróżnieniami i nagrodami, w tym prestiżowym tytułem Młodego Tancerza Roku 2019,
 • w kategorii Mecenat Kultury:
  Marian Zieliński za zakup fortepianu Yamaha dla Białego Spichlerza, oddziału Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz za wsparcie 53. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku.

W tym roku zwycięzców uhonorowano podczas uroczystej gali w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Nagrody wręczył marszałek Mieczysław Struk.

Na początku wręczone zostało najbardziej prestiżowe wyróżnienie. Wielką Pomorską Nagrodę Artystyczną odebrał mistrz trójmiejskiej sceny jazzowej Przemek Dyakowski.

Kreacje Artystyczne

W tej kategorii nagrody przyznano konserwatorce zabytków Iwonie Berent, artyście street-artowemu Mariuszowi Warasowi oraz muzykowi Robertowi Kwiatkowskiemu.

Iwona Berent została wyróżniona za koordynację wieloletniej rewaloryzacji Centrum św. Jana w Gdańsku, w tym m.in. rekonstrukcję XVIII-wiecznych organów projektu Johanna Rhode.

Mariusz Waras został nagrodzony za cykl społecznie zaangażowanych instalacji artystycznych stanowiących komentarz do protestów w obronie praw człowieka w Polsce i walki o demokrację na Białorusi.

Roberta Kwiatkowskiego uhonorowano za przygotowanie i poprowadzenie w podwójnej roli – skrzypka solisty oraz dyrygenta – koncertu „Znane i nieznane dzieła klasyków wiedeńskich w Gdańsku” w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, a także za opublikowanie autorskich kadencji do wszystkich dziewięciu klasycznych koncertów skrzypcowych Mozarta, Haydna i van Beethovena.

Pomorska Nadzieja Artystyczna

W tej kategorii statuetkę Gryfa Pomorskiego przyznano Hannie Pozorskiej. W uzasadnieniu nominacji podkreślono, że ta utalentowana i wrażliwa skrzypaczka znajduje się u progu wielkiej kariery. Grę na skrzypcach rozpoczęła w wieku 6 lat. Swoje umiejętności rozwijała pod okiem wybitnych skrzypków, takich jak Alena Baeva, Midori Goto czy Krzysztof Jakowicz. Jest laureatką m.in. pierwszego miejsca i Nagrody Specjalnej w XVII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. G. Ph. Telemanna w Poznaniu oraz Grand Prix w V Ogólnopolskim Konkursie Indywidualności Muzycznych ATMA 2020. Obecnie jest pierwszą skrzypaczką Penderecki Youth Orchestra.

Mecenas Kultury Pomorskiej

W tej kategorii nagroda powędrował do Ziaja Ltd. Zakład Produkcji Leków Sp. z o.o. Gdańska firma wyróżniona została m.in. za wspieranie Teatru Wybrzeże w trudnym czasie pandemii.

Wydarzeniu towarzyszył koncert symfoniczny. W programie znalazły się utwory: Fanfara „La Péri” Paula Dukasa, Uwertura „Włoszka w Algierze” Gioacchino Rossiniego, I Symfonia D-dur op. 25 „Klasyczna” Sergiusza Prokofiewa oraz Notturno per orchestra, op. 70, nr 1 Giuseppe Martucciego. Orkiestrę Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej poprowadził George Tchitchinadze.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.