Turystyka
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/11/30-przeglad-ksiazki-nagroda-scaled-1.jpg Pomorskie mapy rowerowe nagrodzone! Warto poznać z nimi miejsca nieoczywiste i nieznane

Pomorskie mapy rowerowe nagrodzone! Warto poznać z nimi miejsca nieoczywiste i nieznane

Mat. prasowy Departamentu Turystyki UMWP
10.11.2022
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
10.11.2022

Na 30. Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej drugie miejsce w kategorii Mapy i atlasy zajęła seria map rowerowych po województwie pomorskim. Co ciekawe, oprócz sieci szlaków i rozbudowanej bazy turystycznej, znajdziemy w nich również ponad 400 nieoczywistych i nieznanych miejsc w naszym regionie.

Tradycyjnie organizatorem Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej jest Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze.

Nie tylko szlaki rowerowe

Mapy „Pomorskie – nieoczywiste i nieznane” zostały wykonane na zlecenie Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego przez wydawnictwo Eko-Kapio. To już trzecie wydanie zestawu map rowerowych, które oprócz sieci szlaków i rozbudowanej bazy turystycznej, uzupełnione zostały o lokalizacje miejsc nieoczywistych i nieznanych naszego regionu. Inspiracją do ich przygotowania była seria przewodników po tajemniczych miejscach w województwie pomorskim autorstwa Michała Piotrowskiego i Marcina Tymińskiego.

– Tematem przewodnim nowej edycji map jest prezentacja ponad 400 nieoczywistych i nieznanych miejsc w naszym regionie. Są to chylące się ku upadkowi dwory, pałace, folwarki, ruiny wiekowych kaplic grobowych, opuszczone jednostki wojskowe pamiętające czasy zimnej wojny, nieczynne mosty kolejowe czy też pozostałości ewangelickich cmentarzy – mówi Marta Chełkowska, dyrektorka Departamentu Turystyki UMWP.

To obiekty, przy których nie ma kas biletowych, straganów z pamiątkami czy chociażby parkingów. Większości z nich nie znajdziemy również w typowych przewodnikach turystycznych czy kolorowych folderach promocyjnych. Opuszczone i ukryte, poddane upływowi czasu czekają na swój koniec bądź nowe życie. Samo dotarcie do nich stanowi często nie lada wyzwanie, a cześć z nich oglądać można jedynie z zewnątrz, gdyż stanowią własność prywatną.

*  *  *

Mapy „Pomorskie – nieoczywiste i nieznane” można pobrać w formacie PDF na stronie internetowej: https://dt.pomorskie.eu/publikacje/. Zestaw obejmuje następujące tytuły:

  1. Kaszuby Północne,
  2. Kaszuby Południowe,
  3. Kaszuby Zachodnie,
  4. Bory Tucholskie i Ziemia Chojnicka,
  5. Kociewie i Powiśle,
  6. Ziemia Słupska i Pobrzeże Słowińskie,
  7. Trójmiejski Park Krajobrazowy i okolice,
  8. Żuławy i Mierzeja Wiślana.

Już niedługo całe seria będzie do nabycia w Pomorskim Centrum Informacji Turystycznej.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.