Turystyka
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/01/Jazda-konna-nad-morzem.jpg Pomorskie ma się czym pochwalić. Amatorzy jeździectwa na pewno znajdą tu coś dla siebie

Pomorskie ma się czym pochwalić. Amatorzy jeździectwa na pewno znajdą tu coś dla siebie

Fot. PolskieKrajobrazy.pl
21.01.2022
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
21.01.2022

Jeździectwo w województwie pomorskim stale się rozwija. Na aktywnych sportowców i turystów, chcących spędzić wolny czas w siodle, czeka tu całoroczna oferta. Można więc galopować po plaży, wędrować szlakami końskimi lub uczestniczyć w najważniejszych wydarzeniach sportowych.

Cavaliada Tour to największy cykl halowych zawodów jeździeckich w Polsce. Od czwartku do niedzieli, 20-23 stycznia 2022 r. hala widowiskowo-sportowa Ergo Arena w Sopocie stanowi trzeci przystanek w obecnym sezonie tej imprezy. Organizacja wydarzenia o tak ugruntowanej renomie w środowisku jeździeckim jest magnesem dla kilku tysięcy wielbicieli koni oraz okazją do pokazania ogromnego potencjału, jaki tkwi w naszym regionie.

Jeździectwo na Pomorzu

Pomorskie posiada bogate tradycje związane z jeździectwem. Organizowane są tutaj największe imprezy sportowe, np. Mistrzostwa Europy w Powożeniu Zaprzęgami. Sopot corocznie gości CSIO, czyli Oficjalne Międzynarodowe Zawody w Skokach przez Przeszkody, w ramach których rozgrywany jest najbardziej prestiżowy konkurs Pucharu Narodów.

Tę dyscyplinę sportu uprawiało też wiele utytułowanych osób związanych z Pomorzem. Należą do nich: Zygmunt Waliszewski – wielokrotny medalista Mistrzostw Świata i Europy w powożeniu, olimpijczycy oraz wybitni jeźdźcy i trenerzy, jak Andrzej Orłoś, Wiesław Hartman czy Józef Zagor.

– Mamy jeden z najprężniej działających związków jeździeckich w kraju oraz około 300 tys. jeźdźców konnych, a osób jeżdżących rekreacyjnie jest dużo więcej – mówi Józef Sarnowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. – Ponadto, na terenie naszego województwa działa prawie 200 ośrodków jeździeckich oraz liczne ośrodki hodowlane.

Wśród nich wymienić można m.in. sopocki hipodrom, stadninę koni Ciekocinko, ośrodek jeździecki w Nowęcinie, stajnie i ujeżdżalnie w Kwidzynie Miłosnej czy Stado Ogierów w Starogardzie Gdańskim. Ważnym miejscem na mapie województwa pomorskiego jest także Bolesławowo.

– W tej miejscowości na Kociewiu znajduje się Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Zawodowego, w którym młodzież uczy się na kierunku technik hodowca koni – wyjaśnia wicemarszałek Sarnowski. – Absolwenci tego kierunku są przygotowani m.in. do organizowania i prowadzenia chowu i hodowli koni, szkolenia oraz przygotowywania koni do użytkowania i sprzedaży czy organizowania rekreacji konnej i turystyki jeździeckiej.

Aktywny wypoczynek w siodle

Miłośnicy jeździectwa mogą się przekonać, że Pomorskie to miejsce, gdzie warto przyjechać na aktywny wypoczynek. Jest tu całkiem sporo różnorodnych tras do jazdy konnej. Które wybrać na początek?

– Polecam np. Szlak konny im. Daniela Chodowieckiego, wiodący przez ziemie kaszubskie. Jego nawierzchnia to większości bite drogi leśne i polne. Równie malownicza jest też trasa nadmorska, która biegnie przez piaszczyste plaże, wydmy i nadmorskie bory – zaznacza wicemarszałek Sarnowski.

Wszystkie trasy są oznaczone charakterystycznymi podkowami namalowanymi na drzewach oraz drogowskazami na skrzyżowaniach dróg. Umieszczono na nich informacje o kierunkach i odległościach do najbliższych stajni, miejscowości czy innych tras konnych.

Coraz większą popularnością wśród turystów zaczyna się cieszyć agroturystyka nakierowana na jeździectwo. Na Kaszubach działa wiele gospodarstw agroturystycznych opierających się o stadniny koni. Nad jeziorem Ostrzyckim w miejscowości Wieżyca zlokalizowana jest stadnina koni Kolano. W czterech stajniach mieszka tam ponad 50 koni różnych ras, które wykorzystywane są zarówno do jazdy konnej pod siodłem, jak również do przejażdżek kuligami, wozami drabiniastymi i bryczkami.

Innym przykładem może być stadnina koni Iskra w Sztumskim Polu na Powiślu, która dysponuje 55 końmi a goście mogą korzystać z zajęć w stajni i na placach maneżowych, ucząc się jeździectwa pod okiem instruktora dla początkujących i bardziej zaawansowanych. Istnieje tam też możliwość organizacji wyjazdów w teren na kilkudniowe rajdy konne.

– Sieć tras konnych i ośrodków jeździeckich to dla gości z Polski i zagranicy możliwość zapoznania się z tym sportem oraz wspaniałym krajobrazem naszego regionu. Dla wszystkich miłośników koni i przyrody jest on idealnym miejscem do spędzania wolnego czasu w siodle – dodaje wicemarszałek Sarnowski.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.