Samorząd
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/07/P1000046-scaled.jpg Pomorskie i Chihuahua, jako dwa przemysłowe bieguny. Co łączy nas z Meksykiem?

Pomorskie i Chihuahua, jako dwa przemysłowe bieguny. Co łączy nas z Meksykiem?

Fot. Aleksander Olszak
07.07.2022
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
07.07.2022

Wzajemne relacje gospodarcze oraz kulturalne. To dwa najważniejsze tematy, poruszone podczas spotkania ambasadora Meksyku Juana Sandoval Mendiolea z wicemarszałkiem województwa pomorskiego Wiesławem Byczkowskim. Była to pierwsza wizyta dyplomaty w naszym regionie.

Meksyk to 15 gospodarka świata i gospodarczy lider Ameryki Łacińskiej.

Dwa gospodarcze bieguny

Podczas spotkania w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego ważnym tematem rozmów były sprawy gospodarcze. Ambasador Meksyku zwracał uwagę na potencjał ekonomiczny Meksyku. Jest to szybko rozwijająca się, piętnasta gospodarka świata, a przy tym lider gospodarczy Ameryki Łacińskiej. W kraju prężnie rozwija się przemysł lotniczy i kosmiczny. I właśnie te dwie branże są szansą na  połączenie Pomorza i stanu Chihuahua na północy Meksyku. Nasze regiony mogłyby stworzyć bieguny przemysłowe, po obu stronach globu. Gość wicemarszałka był szczególnie zainteresowany Inteligentnymi Specjalizacjami Pomorza.

Omówiono także kwestie kulturalne. Warto dodać, że w 2023 roku będziemy obchodzić 95. rocznicę ustanowienia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Meksykiem. A już od 7 lipca 2022 r. w Muzeum II Wojny Światowej będzie czynna wystawa poświęcona wizycie generała Władysława Sikorskiego w Meksyku w 1942 r.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.