Bezpłatnych porad w ramach akcji Pomorskie dla Zdrowia w godz. 10.00-18.00 udzielą pracownicy Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. Wydarzenie jest współorganizowane przez samorząd województwa pomorskiego.

Coś dla ciała…

Akcja we wdzydzkim skansenie potrwa dwa dni. W sobotę i niedzielę będzie można m.in. zmierzyć ciśnienie tętnicze, oznaczyć poziom glukozy we krwi, BMI oraz skorzystać ze spirometrii (badanie objętości i pojemności płuc oraz przepływu powietrza znajdującego się w płucach i oskrzelach w różnych fazach cyklu oddechowego) i EKG. Dla chętnych będzie nauka badania piersi oraz wyczuwania guzków na fantomach oraz porady dietetyka. Fizjoterapeuci zaoferują krioterapię. Będą też pokazy ratownictwa medycznego. Ponadto, będzie stoisko laboratoryjne zobacz siebie pod mikroskopem. Porad udzielą onkolog, kardiolog i urolog. Dla gości przewidziane są upominki oraz kącik zabaw dla milusińskich.

16 lipca (sobota)17 lipca (niedziela)
konsultacje onkologiczne – badanie piersi,
konsultacje urologiczne, dietetyczne,
Pomiary : ciśnienia, glukozy we krwi, BMI, spirometria,
krioterapia,
nauka samobadania piersi,
Stoisko laboratoryjne - Zobacz siebie pod mikroskopem! Będą też specjalne vouchery na bezpłatne badania w naszym Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej i Mikrobiologicznej z Bankiem Krwi,
stoisko Razem w walce z COVID -19
stoisko Zespołu Ratownictwa Medycznego
stanowisko do ćwiczeń równoważno - koordynacyjnych
punkt profilaktyki rehabilitacji pocovidowej Pomorskie Wspiera
konsultacja kariologiczna z badaniem EKG,
konsultacje dietetyczne,
pomiary : ciśnienia, glukozy we krwi, BMI, spirometria,
krioterapia,
nauka samobadania piersi

 

…i dla ducha

Po trzyletniej przerwie do Wdzydz Kiszewskich powraca największa na Kaszubach letnia impreza folklorystyczna, która odbywa się w muzeum na wolnym powietrzu. Podczas 47. jego edycji spotykają się twórcy ludowi, rękodzielnicy, rzemieślnicy i artyści, aby pokazać warsztat pracy, umiejętności i wyroby. Na terenie muzeum będą występy regionalnych zespołów folklorystycznych, wiejskich teatrzyków i kabaretów, śpiewaków, chórów, gawędziarzy i muzyków, pokazy dawnych zawodów, wiejskich rzemiosł i tradycyjnych zajęć, a w klimacie stylowych wnętrz rozbrzmiewa muzyka dawnych wieków wykonywana na zabytkowych instrumentach. Będą też stoiska gastronomiczne ze specjałami regionalnymi z Kaszub oraz różnych zakątków Polski, a nawet Europy. Wydarzeniu towarzyszyć będą występy artystyczne. W tym roku zagrają i zaśpiewają: Michalove, Kanka Franka, Niwa Modrego Lnu, Psiotrowe Dziywuchy, Dunajowi, Zespół Pieśni i Tańca Krëbane, Valery Filipow oraz Kapela Kaszuby. O dobry humor zadba Kabaret Kuńda, a w XVII-wiecznym kościele zabrzmi muzyka dawna w wykonaniu duetu Kameralna Harmonia. A na miłośników sportowych emocji i ruchu na świeżym powietrzu czekać będzie jedyny w swoim rodzaju turniej tradycyjnej kaszubskiej gry w bùczkę.

Pomorskie dla Zdrowia podczas 47. Jarmarku Wdzydzkiego

  • 16-17 lipca 2022 r., sobota- niedziela, godz. 10.00-18.00
  • Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. T. i I. Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich