Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/11/Bryczka-w-muzeum-we-Wdzydzach.jpg Pomorskie bryczki, bryki myśliwskie i sanie. Wystawa odnowionych pojazdów we wdzydzkim muzeum

Pomorskie bryczki, bryki myśliwskie i sanie. Wystawa odnowionych pojazdów we wdzydzkim muzeum

Fot. ze zbiorów Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach
14.11.2022
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
14.11.2022

„Uratowane od nieistnienia” to tytuł nowej wystawy otwartej 14 listopada 2022 r. na terenie Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach. Można na niej zobaczyć zabytkowe pojazdy konne z końca XIX i początku XX w. pochodzące z terenu Pomorza.

W ciągu ostatnich dwóch lat dzięki umowie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego poddano konserwacji osiem zabytkowych pojazdów konnych ze zbiorów Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach. Całkowity koszt realizacji tego zadania wyniósł ponad 118 tys. zł.

Które pojazdy zostały odnowione?

Do konserwacji wytypowane zostały pojazdy konne z końca XIX i początku XX w. pochodzące z terenu Pomorza. Wśród nich znalazły się: sanie wyjazdowe o nadsaniu z plecionki, jadwagen – pomorska bryka myśliwska, dwukołowa polówka, sanie pomorskie wyjazdowe z koziołkiem tylnym, sanie wyjazdowe czteroosobowe z koziołkiem tylnym, dwie bryki pomorskie zwane wolantami oraz bryczka wasągowa pomorska.

Niektóre z nich są związane ze znaną i sławną, nie tylko na Pomorzu, Wytwórnią Pojazdów Konnych Stefana i Albina Przewoskich ze Starogardu Gdańskiego (1885-1952). To właśnie tam zostały zaprojektowane i wykonane dwa wolanty, bryczka wasągowa pomorska i sanie wyjazdowe.

Obecnie można je zobaczyć wystawie „Uratowane od nieistnienia – pomorskie pojazdy konne” w stodole z Grabówka i zagrodzie z Pogódek nr 31.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.