Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/11/DSC_0648.jpg Pomorska gęsina w Swołowie. Tradycyjnie będzie ją można spróbować na św. Marcina

Pomorska gęsina w Swołowie. Tradycyjnie będzie ją można spróbować na św. Marcina

Mat. prasowy MPŚ
08.11.2022
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
08.11.2022

Impreza plenerowa „Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina” odbędzie się 11-13 listopada 2022 r. W te dni Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza wszystkich zainteresowanych hodowlą gęsi i produktami wytwarzanymi z jej mięsa. Na odwiedzających czekać będą przysmaki kuchni regionalnej, w tym gęsi pieczone, wędzone i faszerowane.

Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia św. Marcina. Jest to świetna okazja do popularyzowania wiedzy na temat prozdrowotnych właściwości produktów z gęsi oraz innych potraw i produktów tradycyjnych.

Gęsina w różnych odsłonach

Przez trzy dni trwania imprezy będzie można poznać i degustować potrawy i wyroby z gęsiny, uczestniczyć w targu produktów wiejskich oraz jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około 80 wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami, w tym Koła Gospodyń Wiejskich, pasjonaci kulinarni, przetwórcy, restauratorzy, lokalni hodowcy, rolnicy i osoby prowadzące gospodarstwa agroturystyczne,.

Każdy, kto przyjedzie do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach: gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, wędzone, faszerowane, półgęski wędzone na zimno, galarety, gulasze i potrawki, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie, (np. czerninę, brukwiankę czy żurek), wędliny, podroby oraz wiele gęsich wariacji kulinarnych.

W programie imprezy przewidziano pokazy i warsztaty w muzealnych obiektach, prezentujące dawne jesienne zajęcia gospodarskie i domowe. Odwiedzający będą mogli obejrzeć hodowlę gęsi w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta i inne zwierzęta gospodarskie w muzeum, jak również wziąć udział w biesiadzie z muzyką na żywo, wysłuchać występów zespołów folklorystycznych, a na koniec zatańczyć na wiejskiej potańcówce.

.

Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina

  • 11-13 listopada 2022 r., piątek, niedziela, godz. 10.00-17.00
  • Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie
    (oddział Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku)
  • Swołowo 15

Bilet wstępu na imprezę w cenie 8 zł upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach. Bilet można kupić online na stronie internetowej: www.kupbilecik.pl

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.