Solidarni z Ukrainą
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/03/IMG_8110.jpg Lwów

Pomoc dla Ukrainy. Samorządowcy z Pomorza spotkali się z merem Lwowa

Lwów. Fot. Aleksander Olszak
17.03.2022
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
17.03.2022

Pomorscy samorządowcy rozmawiali m.in. o pomocy dla Ukrainy, miejscach dla rannych w pomorskich szpitalach i sprzęcie medycznym dla lwowskiego szpitala. Omawiali również kolejny transport humanitarny, a także kwestię wsparcia od Grupy Roboczej Ukraina w Komitecie Regionów.

W wizycie uczestniczył m.in. wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna, prezydenci Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz poseł na sejm RP Paweł Kowal.

Samorządowcy apelują

Pomorska delegacja przekazała merowi Lwowa Andriejowi Sadowemu apel 200 samorządowców miast całego świata do Komisji Europejskiej i rządów państw członkowskich UE. Burmistrzowie apelują w nim o natychmiastowe uruchomienie wszystkich niezbędnych korytarzy humanitarnych, zaprzestanie zbrodni na ludności cywilnej, ograniczenie handlu i wymiany gospodarczej w zakresie energii. Żądają również uwolnienia porwanych przez Rosjan merów Melitopola i Dniprorudnego.

–  Nieustająco będziemy naciskać na instytucje europejskie, żeby wprowadziły embargo na handel, zaczynając od paliw, gazu czy węgla –  mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Pomorze z Ukrainą

Od samego początku wojny w Ukrainie Pomorze pomaga mieszkańcom napadniętego kraju.

– Pomorze z Ukrainą łączą wieloletnie przyjacielskie relacje. Barbarzyński atak Federacji Rosyjskiej na niepodległą Ukrainę tylko wzmocnił to uczucie bliskości już nie tylko pomiędzy nami samorządowcami, ale również pomiędzy mieszkankami i mieszkańcami naszych krajów – mówił Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Wsparcie w postaci transportów humanitarnych, wysyłki niezbędnego sprzętu i pomocy uchodźcom w naszych miastach jest niezwykle ważne. Ale trzeba też mówić głośno, jednym głosem w sprawie zakazu handlu, bo tylko w ten sposób możemy wpłynąć na polityków odpowiedzialnych za kluczowe decyzje UE.

– Dzisiaj swoją obecnością nie tylko chcemy powiedzieć o naszej solidarności, ale przede wszystkim wykazujemy się tą solidarnością każdego dnia wspierając pomocą medyczną i humanitarną naszych przyjaciół, ale również zapewniając bezpieczeństwo i byt uciekającym przed wojną Ukrainkom i Ukraińcom – dodał wicemarszałek.

 

Pomoc dla Lwowa

Wsparcie od samorządu województwa to m.in. 50 miejsc w pomorskich szpitalach dla rannych Ukraińców, a także wysyłka sprzętu medycznego i urządzeń szpitalnych do Lwowa. Dodatkowo, w trakcie spotkania z władzami Lwowa, omówione zostały najbliższe transporty humanitarne, które pojadą do tego miasta w ramach akcji Pomorze Pomaga Ukrainie. W najbliższy piątek z Gdańska wyjadą kolejne cztery tiry z pomocą humanitarną. Robocze spotkanie służyło przede wszystkim ustaleniu kolejnych konkretów dotyczących pomocy humanitarnej, a także zorganizowania sprzętu dla szpitali. Chodziło też o symboliczne wsparcie naszych koleżanek i kolegów samorządowców, którzy mierzą się z dramatyczną rzeczywistością.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.