Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Pomoc dla ośrodka w Wandzinie w związku z COVID-19. Pierwsza umowa w ramach Pomorskie S.O.S podpisana!

Pomoc dla ośrodka w Wandzinie w związku z COVID-19. Pierwsza umowa w ramach Pomorskie S.O.S podpisana!

W poniedziałek 8 czerwca, marszałek województwa Mieczysław Struk oraz członkini zarządu Agnieszka Kapała-Sokalska podpisali pierwszą umowę na dofinansowanie grantu na zakup niezbędnych środków bezpieczeństwa dla pracowników Ośrodka Readaptacji EKO “Szkoła Życia” w Wandzinie. W imieniu wnioskodawcy umowę podpisali Donat Kuczewski – przewodniczący zarządu głównego oraz Paweł Woźniakowski – sekretarza zarządu głównego ze Stowarzyszenie Solidarni Plus. Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej reprezentowała dyrektor Katarzyna Weremko.

Potrzebne pieniądze na zakupy
 

Grant zostanie przeznaczony na zakup środków ochrony osobistej dla pracowników ośrodka w Wandzinie w związku z zagrożeniem epidemicznym COVID-19. Będą to m.in. fartuchy i rękawiczki jednorazowe, maseczki, przyłbice, ale i środki dezynfekcji, mata dekontaminacyjna wejściowa czy specjalny wózek serwisowy do sprzątania. – Bardzo potrzebujemy tych materiałów ze względu na charakter naszej pracy i duże ryzyko zakażenia – mówi Paweł Woźniakowski, sekretarz zarządu głównego Stowarzyszenia Solidarni Plus. – Zakłady opiekuńczo-lecznicze mają bardzo ograniczone środki, a potrzeby są duże. W związku z epidemią stworzyliśmy specjalne procedury, pozwalające oddzielić osoby zakażone COVID-19 od pozostałych pacjentów, a jedocześnie umożliwiające bezpieczną i ciągłą pracę ośrodka. Dzięki grantowi możemy pozwolić sobie na zakupy m.in. mobilnego EKG, specjalistycznych termometrów i pulsometrów, pozwalających leczyć i diagnozować osoby z ewentualnym zakażeniem koronawirusem – dodaje Woźniakowski.

Dofinansowanie przyznane przez samorząd województwa pomorskiego pozwoli wyposażyć powstałe izolatki w łóżka rehabilitacyjne, materace przeciwodleżynowe, podnośnik taśmowo-rolkowy do przenoszenia pacjentów oraz specjalne pojemniki do żywności. – Bardzo się cieszę, że możemy pomóc ośrodkowi w Wandzinie – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Jego pracownicy wykonują bardzo ważną pracę nie tylko w regionie, ale i w całym kraju. Wspierają osoby wykluczone społecznie, które potrzebujące pomocy, by wyjść na prostą. Wiele rozwiązań i programów to projekty, które stały się wzorem działania dla innych tego typu ośrodków w naszym kraju. A to, że jako pierwsi złożyli wniosek i pierwsi mogli otrzymać wsparcie, świadczy o tym, jak sprawnie działają – podkreśla Struk.

Zostały jeszcze ponad 3 mln zł
 

Cały czas trwa nabór wniosków do programu. Pomorskie SOS to samorządowy program wsparcia dla pracowników hospicjów, domów pomocy społecznej czy zakładów opiekuńczo-leczniczych w walce z epidemią COVID-19. Od momentu startu programu na koniec kwietnia 2020 roku, wnioski złożyło 68 organizacji, które prowadzą tego typu placówki. Z tego 59 wniosków już rozpatrzono pozytywnie, a część jest weryfikowana. – W regionie są 93 instytucje i organizacje pozarządowe, które według naszych informacji mogłyby starać się o grant z programu Pomorskie SOS – mówi marszałek Struk. – Cały czas czekamy na kolejne wnioski. Do końca października 2020 roku. Zachęcam do składania dokumentów, gdyż te pieniądze mogą realnie pomóc w doposażeniu w niezbędne środki ochrony osobistej, dezynfekcyjne i w sprzęt do walki z koronawirusem – informuje marszałek Struk.

Do tej pory zawnioskowano o 5 684 926,80 zł z łącznej puli prawie 10 mln zł, więc do dyspozycji pozostało jeszcze ponad 3,2 mln zł. Jedna instytucja może otrzymać maksymalnie prawie 220 tys. zł. Wnioski przyjmuje Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej UMWP. Więcej informacji i szczegóły składania dokumentów dostępne są na stronie rops.pomorskie.eu.

Projekt „Pomorskie S.O.S” współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Poddziałania 5.4.2 Zdrowie na rynku pracy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.


Galeria zdjęć  fot. M. Kochanowski