Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Kultura
Podyskutujmy o teatrze. Spotkanie z jednym z najbardziej cenionych brytyjskich dramatopisarzy

Podyskutujmy o teatrze. Spotkanie z jednym z najbardziej cenionych brytyjskich dramatopisarzy

Torben Betts

Torben Betts, autor sztuki „Niezwyciężony" granej obecnie w Teatrze Wybrzeże, będzie gościem 51. Dyskusyjnego Klubu Teatralnego. Spotkanie z brytyjskim dramatopisarzem na Scenie Kameralnej w Sopocie zaplanowano na sobotę, 23 listopada 2019 r. Wstęp – wolny.

 

Spektaklowi „Niezwyciężony” będzie poświęcony 51. Dyskusyjny Klub Teatralny. Weźmie w nim udział Torben Betts, autor sztuki i jeden z najbardziej cenionych współczesnych brytyjskich dramatopisarzy, znakomita tłumaczka sztuki Małgorzata Semil, a także reżyser spektaklu Jarosław Tumidajski oraz zespół aktorski. Spotkanie poprowadzi Michał Kurkowski.

 

  • 23 listopada 2019 r., czwartek, godz. 19.00
  • Teatr Wybrzeże
  • Scena Kameralna im. Joanny Bogackiej
  • ul. Bohaterów Monte Cassino 30
  • Sopot
  • wstęp – wolny

 

Torben Betts (ur. 1968) – ukończył Uniwersytet w Liverpoolu i pierwotnie zajmował się aktorstwem. Jego talent pisarski odkrył Alan Ayckbourn, który w 1999 r. zaproponował mu objęcie funkcji dramaturga rezydenta w Stephen Joseph Theatre w Scarborough. Był to przełomowy moment w karierze pisarza. Jego twórczość szybko zyskała uznanie publiczności i krytyków, czego dowodem jest przyznana mu nagroda za Najlepszą Nową Sztukę sezonu 2006/2007. Zarówno jego własne sztuki, jak i adaptacje prezentowane są obecnie na deskach najważniejszych scen w Wielkiej Brytanii oraz wielu teatrów zagranicznych. Liz Lockhead, wybitna szkocka poetka opisuje go jako „najlepszego obecnie autora teatralnego”. Z kolei opiniotwórczy magazyn „Time Out” charakteryzuje sztuki Bettsa jako „błyskotliwe i wymagające”.

 

*  *  *

 

„Niezwyciężony”

Emily i Oliver właśnie wyprowadzili się na przedmieścia, z dala od Londynu, „ohydnego, kapitalistycznego zbiorowego gwałciciela”. Pewnego dnia zapraszają swoich nowych sąsiadów, Dawn i Alana, na wieczorek zapoznawczy. To spotkanie potoczy się w dość niespodziewanym kierunku, obnaży skrajne różnice dzielące te dwie pary, ale – co najważniejsze – ujawni, że oba związki znajdują się w głębokim kryzysie. Czy ta świadomość okaże się oczyszczająca czy wyniszczająca? Komediodramat Torbena Bettsa nie daje łatwych odpowiedzi, ale bardzo wnikliwie opisuje chaos postaw i racji, w jakim współcześnie żyjemy.

 

Autor sztuki: Torben Betts
Przekład: Małgorzata Semil
Reżyseria i opracowanie muzyczne: Jarosław Tumidajski
Scenografia i kostiumy: Katarzyna Sobańska, Marcel Sławiński
Światło: Hektor Werios
Asystent reżysera: Piotr Chys
Asystent scenografów: Sławomir Szondelmaje
Inspicjent, sufler: Weronika Mathes

 

W spektaklu występują:

  • Katarzyna Z. Michalska – Emily,
  • Piotr Chys – Oliver,
  • Dorota Androsz – Dawn,
  • Piotr Łukawski – Alan.

 

 

Plakat spektaklu Niezwyciężony
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.