Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Podobno nie lubi popcornu, dlatego nie chodzi do kina. Premiera wywiadu-rzeki z aktorką Dorotą Kolak

Podobno nie lubi popcornu, dlatego nie chodzi do kina. Premiera wywiadu-rzeki z aktorką Dorotą Kolak

Dorota Kolak odbiera nagrodę za najlepszą drugoplanową role w filmie „Zjednoczone stany miłości" na 41. Festiwalu Filmowy w Gdyni w 2016 r.

Dorota Kolak to najbardziej znana kobieca twarz Teatru Wybrzeże, w którym gra już ponad 30 lat. Właśnie ukazała się książka o aktorce „Kto się boi Doroty K.?".

 

W piątek 5 stycznia 2018 r. w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku będzie okazja do spotkania i z aktorką, i z autorką tekstu Barbarą Kanold. – To wywiad z aktorką, nauczycielem akademickim, doktorem habilitowanym sztuk teatralnych, reżyserem, ale też po prostu człowiekiem – mówi Barbara Kanold. – Dorotę Kolak znam już 40 lat. Jest skromna, miła, sympatyczna i przyjazna ludziom. To dobry człowiek. Dlatego też wymyśliłam tak przewrotny i prowokacyjny tytuł, bo tak naprawdę nikt się jej nie boi – dodaje ze śmiechem.

 

Chciałaby zagrać męską rolę

Dorota Kolak jest aktorką podziwianą w całej Polsce. W Teatrze Wybrzeże gra od 1982 r., a karierę zaczynała dwa lata wcześniej w Teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu. Bilety na spektakle z jej udziałem sprzedają się na pniu, są uwielbiane przez publiczność i nagradzane przez specjalistów. Gra też w filmach i serialach. Z wielu nagród, jakie otrzymała, warto wymienić chociażby dwa Złote Lwy na Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz liczne Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury. Została też wyróżniona Srebrnym Medalem Zasłużonych Kulturze Gloria Artis. Poza pracą w teatrze wykłada jako doktor habilitowany aktorstwo na Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Z aktorstwem i teatrem związana jest niejako rodzinnie. Jej mąż, Igor Michalski, jest aktorem, reżyserem, a do 2014 r. dyrektorem Teatru Muzycznego w Gdyni. Również córka Katarzyna Michalska poszła w ślady rodziców i w 2012 r. zaczęła grać w Wybrzeżu. – Książka jest swego rodzaju studium teatralnym i filmowym ­ mówi Barbara Kanold. – Natomiast ostatni rozdział ma tytuł „Sama o sobie”. Dorota opowiada w nim o sobie, swoich przyzwyczajeniach. Dowiemy się z niej, jakie kolory i sukienki najbardziej lubi. To bardzo zabawna część książki. Aktorka przyznała, że jej marzeniem jest zagranie męskiej roli Ryszarda III – wyjaśnia autorka książki.

Promocję książki poprowadzi Jerzy Snakowski, a fragmenty przeczyta Małgorzata Brajner. Na spotkaniu na wszystkich, a szczególnie na Dorotę Kolak, będzie czekała niespodzianka. Organizatorzy nie chcą jednak zdradzać szczegółów.

 

Barbara Kanold jest autorką cyklu książek „Znani gdańszczanie”, który liczy już 12 tomów. Przeprowadziła wywiady-rzeki m.in. z Andrzejem Perepeczko, znanym marynarzem i profesorem Akademii Morskiej w Gdyni, Jackiem Jassemem, wybitnym onkologiem, autorem krajowej strategii walki z rakiem czy ze Stanisławem Michalskim, aktorem, który przez ponad 50 lat związany był z Teatrem Wybrzeże. Pracowała też jako dziennikarka, publicystka oraz kierownik literacki w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Skończyła studia filologiczne na Uniwersytecie Poznańskim (obecnie im. Adama Mickiewicza). Na co dzień mieszka we Francji, ale bardzo często wraca na Wybrzeże. Zbiera już kolejne materiały do następnej książki, której bohaterem będzie Roman Perucki.

 

Promocja książki „Kto się boi Doroty K.?”

  • 5 stycznia 2017 r., piątek, godz. 17.30
  • Ratusz Staromiejski
  • ul. Korzenna 33/35
  • Gdańsk
  • wstęp – wolny
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.