Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/11/Jarmark-Bozonarodzeniowy-w-Gdansku.jpg Poczuj świąteczny klimat w centrum Gdańska. Jarmark Bożonarodzeniowy jest już otwarty

Poczuj świąteczny klimat w centrum Gdańska. Jarmark Bożonarodzeniowy jest już otwarty

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku. Mat. prasowy MTG
18.11.2022
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
18.11.2022

Na czas trwania Jarmarku Bożonarodzeniowego uliczki historycznego śródmieścia Gdańska zamienią się w świąteczne miasteczko. Klimatyczne dekoracje, stoiska z ciekawymi produktami i bogaty program artystyczny sprawią, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Impreza potrwa do 23 grudnia 2022 r.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku to wydarzenie stworzone dla wszystkich miłośników świątecznej atmosfery, zarówno mieszkańców Trójmiasta i okolic, jak i turystów z Polski czy zagranicy. Wizyta na jarmarku dla wielu jest też obowiązkowym punktem przedświątecznych przygotowań.

– Bardzo się cieszę, że miasto Gdańsk wraz z licznymi partnerami tworzy konsekwentnie od kilku lat markę Jarmarku Bożonarodzeniowego. W tych trudnych czasach wszyscy bardzo mocno potrzebujemy tego, żeby w przyjemnym miejscu móc się spotkać – mówi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. – Ale co bardzo ważne, jarmark to także impuls dla lokalnej gospodarki. Ponad 60 proc. wystawców to lokalni przedsiębiorcy i restauratorzy.

Na tegorocznym jarmarku gości 155 stoisk oferujących niepowtarzalne upominki, dekoracje i smakołyki. Miłośnicy ludowego rękodzieła znajdą tu drewniane dziadki do orzechów, wyroby z lnu i wełny, ręcznie dmuchane bombki, malowane anioły, biżuterię i zabawki. Nie zabraknie też dekoracji z suszonych owoców, stroików, świątecznych ozdób i ceramiki artystycznej.

Niech zagrają Święta!

Program jarmarku będzie składał się z różnych bloków tematycznych. Zgodnie z tegorocznym hasłem „Niech zagrają Święta!” jarmarkowa scena zabrzmi różnymi rodzajami muzyki. Podczas cyklicznych koncertów Jazzowego Kolędowania wystąpią znani trójmiejscy muzycy, podczas Kolędowania na głosy będzie można posłuchać świątecznych piosenek i kolęd śpiewanych przez chóry, podczas Radosnego Kolędowania będzie można poczuć moc i energię młodych wykonawców, natomiast nostalgicznie nastroi wszystkich Carillonowe Kolędowanie.

Świąteczne Bajanie to cykl wydarzeń dedykowanych najmłodszym, a wśród nich spektakle teatralne (z udziałem tłumacza Polskiego Języka Migowego), widowiska, świąteczne parady, wizyty św. Mikołaja, czy zimowe animacje. Ciekawostki z życia lasu, pogadanki i pokazy ptaków drapieżnych to z kolei atrakcje przygotowane przez pomorskich leśników w ramach Świątecznej Edukacji.

Jarmarkowa scenografia to idealne tło do uchwycenia ulotnych chwil na pamiątkowych fotografiach jako Świąteczne Stopklatki. Obok cieszącego się w zeszłym roku niezwykła popularnością tronu św. Mikołaja pojawią się nowo obiekty. Podświetlany napis Jarmark, sanie z prezentami, altana i fontanna ustawione na Targu Węglowym czy anielskie skrzydła dla małych i dużych z Anielskiego Zakątka na ul. Tkackiej. Do wspólnych zdjęć pozować będą św. Mikołaj, olbrzymie laski cukrowe oraz ozdobne bombki.

Na Jarmarku nie zabraknie też akcji charytatywnych w ramach Świątecznego Pomagania. Wykupienie specjalnego biletu-cegiełki o wartości 25 zł umożliwi grupie maksymalnie 3 osób wykonanie wyjątkowych zdjęć w śnieżnej kuli napędzanej rowerem. Na pamiątkę darczyńcy otrzymają bombkę ze zdjęciem z kuli. Pieniądze ze sprzedaży cegiełek w całości trafią do Fundacji Hospicyjnej. Podopiecznych hospicjum będzie też można wesprzeć kupując oficjalne gadżety jarmarku. Będą to m.in. pamiątkowe kubki i kolorowe magnesy dostępne w bajkowym domku Gdańskiej Organizacji Turystycznej.

Łoś Lucek i świetlne iluminacje

Niekwestionowaną gwiazdą Jarmarku Bożonarodzeniowego w Gdańsku będzie mówiący ludzkim głosem łoś Lucek. Od kilku lat zabawia on swoimi „łosiowymi sucharami” wszystkich odwiedzających tę imprezę. Na swoich fanów Lucek czekać będzie w Łosiowym zakątku na ul. Bogusławskiego.

Tradycyjnym wyróżnikiem gdańskiego jarmarku będzie także kalendarz w Bramie Adwentowej. Jego tajemnice, codziennie od 1 do 23 grudnia odkrywać będą żołnierze z grupy rekonstrukcyjnej Garnizon Gdański. W tym roku partnerem kalendarza adwentowego będzie firma Wedel, która zadba o czekoladową zawartość każdego okienka.

Jak co roku impreza rozbłyśnie świątecznymi lampkami i iluminacjami, m.in. śnieżynkowymi bramami wprowadzającymi na jarmark oraz świetlnym niebem. Na środku Targu Węglowego powstanie Leśna Altana, przygotowana we współpracy z Lasami Państwowymi. Natomiast śnieżne sanie sunąć będą z zaproszeniem na świąteczne zakupy na dziedziniec Forum Gdańsk, gdzie pojawi się 11 dodatkowych stoisk.

Wszystkie świąteczne iluminacje na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Gdańsku od lat przygotowywane są z poszanowaniem środowiska i wykonywane w energooszczędnej technologii eko-LED, tzn. potrzebują 9-krotnie mniej prądu niż tradycyjne żarówki. To szczególnie istotne w czasach kiedy zwracamy dużą uwagę na oszczędzanie energii elektrycznej.

Przysmaki kuchni ze świata

Na smakoszy odwiedzających jarmark (poza klasycznymi, świątecznymi przysmakami) czekać będą potrawy kuchni z całego świata. W tym roku oferta będzie szczególnie bogata, bo aż z 20 krajów, w tym Ukrainy, Litwy, Niemiec, Węgier, Belgii, Hiszpanii, Włoch, Grecji, Turcji, Japonii i Tajlandii. Będzie można skosztować currywursty, churrosy, langosze, kurtosze, frytki, zapiekanki oraz tradycyjne pierogi. Wśród nowości kulinarnych pojawią się brioszki z lodem, chrupiące tofu, raclette, szaszłyki z krewetek, oscypki w tempurze, quesadillas, cynamonki i wegański bigos.

W zasięgu ręki będą również gorące czekolady, doskonale dobrane mieszanki herbat, a dla pełnoletnich – grzane wino z aromatycznymi przyprawami. Rozgrzewające napoje najlepiej będą smakować w jarmarkowym, kolekcjonerskim kubku, który co roku jest w innym wzorze. Warto taki kubek zakupić na pamiątkę również dlatego, że część przychodu z ich sprzedaży będzie przekazana dla Fundacji Hospicyjnej.

Jarmark w Zbrojowni

Po przerwie, Jarmark Bożonarodzeniowy zawita ponownie we wnętrzach Wielkiej Zbrojowni, gdzie zostanie stworzony Artystyczny Zakątek. Od 2 grudnia będzie tam można znaleźć unikatowe wyroby artystyczne i rękodzieło, takie jak np. ręcznie robione kartki świąteczne, obrazy i latarenki, naturalne kosmetyki oraz drewniane szopki, puzzle i modele.

Z kolei w Świątecznej Pracowni będą się odbywały warsztaty kreatywne dla dzieci, podczas których będzie można przygotować ozdoby i stroiki świąteczne, a także prezenty od serca – własnoręcznie zdobione świece czy leśną biżuterię. Po pracowicie spędzonym czasie najmłodsi będą mogli odpocząć układając puzzle czy rozgrywając partyjkę w gry planszowe. Organizowane tam też będą spotkania i zabawy z Treflikiem, a także seanse filmowe w Treflikowym kinie.

.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku

  • 18 listopada – 23 grudnia 2022 r.
  • Targ Węglowy, ulice Bogusławskiego i Tkacka, dziedziniec Forum Gdańsk

Stoiska będą dostępne dla zwiedzających:
poniedziałek-czwartek, godz. 12.00-20.00
piątek-sobota, godz. 12.00-21.00
niedziela, godz. 12.00-20.00

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej: www.bożonarodzeniowy.pl

*  *  *

Głosujemy na Gdańsk!

W 2019 r. Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku jako jedyny w Polsce zajął trzecie miejsce w konkursie European Best Christmas Market. W tym roku po raz kolejny został nominowany do tego prestiżowego tytułu jako jedno z dwóch miast w Polsce. Głosy będzie można oddawać TUTAJ od 25 listopada do 8 grudnia (można oddawać jeden głos dziennie z jednego IP komputera).

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku znalazł się również na liście najpiękniejszych jarmarkowych destynacji, przygotowanej przez brytyjski dziennik „The Times”. Wyjątkowy klimat gdańskiego jarmarku doceniają więc obcokrajowcy, których z roku na rok jest coraz więcej. Do tej pory imprezę bardzo licznie odwiedzali goście ze Skandynawii i Niemiec. Z myślą o wszystkich turystach z zagranicy na jarmarku działać będzie punkt informacji turystycznej prowadzony przez GOT.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.