Komunikacja
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/05/IMG_1244-scaled.jpg Pociągi na prąd i z silnikiem diesla. Umowa na cztery składy „hybrydowe” podpisana

Pociągi na prąd i z silnikiem diesla. Umowa na cztery składy „hybrydowe” podpisana

Fot. Aleksander Olszak
15.05.2023
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
15.05.2023

Prawie 128 mln zł kosztować będą cztery dwunapędowe pociągi, które zakupi samorząd województwa pomorskiego. Napęd elektryczny i spalinowy pozwoli na łatwiejszą podróż i wyeliminuje przesiadki pomiędzy trasami elektryfikowanymi i tymi bez elektryfikacji.

Umowę podpisali 15 maja 2023 r. marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Leszek Bonna oraz prezes firmy NEWAG Zbigniew Konieczek.

Kupujemy pociągi „hybrydowe”

Do spalinowego i elektrycznego taboru kolejowego, którym podróżują mieszkańcy Pomorza dołączą wyjątkowe składy.

– Kupujemy cztery tzw. pociągi hybrydowe. To składy, które mają napęd zarówno elektryczny, jak i spalinowy – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Taki napęd umożliwia obsługę jednym składem zarówno odcinka zelektryfikowanego jak i tego bez sieci trakcyjnej.

– Będzie dużo wygodniej sprawniej, ale i korzystniej dla środowiska, ponieważ podwójny napęd oznacza oszczędność paliwa i ograniczenie emisji zanieczyszczeń – podkreśla marszałek.

Składy wyprodukuje polska firma NEWAG z Nowego Sącza. Cały kontrakt jest wart prawie 128 mln zł. W tej kwocie 65 mln zł stanowi dofinansowanie z Polskiego Ładu. A jak będą wyglądać?

Pociągi dla przyszłości

Składy hybrydowe będą wyglądać, jak dobrze znane Pomorzanom Impulsy. Będą wyposażone w klimatyzację i dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Bezpieczeństwo podróży zapewni monitoring. Na pokładzie działać będzie wi-fi i nowoczesny system dynamicznej informacji pasażerskiej. Ale to nie wszystko. Choć tego nie przewiduje umowa, w pomorskich „hybrydach” w przyszłości będzie można zamontować super-kondensatory, czyli urządzenia dzięki którym podczas ruszania z przystanku pociąg korzysta z energii wytworzonej przy hamowaniu.

Kiedy pojedziemy „hybrydami”?

Dwunapędowe pociągi na pomorskich szlakach kolejowych pojawią się już w drugiej połowie 2024 r. Zgodnie z umową na dostawę pierwszych dwóch pojazdów NEWAG ma 16 miesięcy od podpisania umowy a kolejne w 17 miesięcy. A na jakich trasach będzie można je spotkać?

– To przede wszystkim połączenia z Gdańska w kierunku Kartuz i Kościerzyny. Tam „hybryda” będzie idealna. Przypominam, że już niedługo kończymy elektryfikację linii PKM – dodaje marszałek Stuk.

Ale rozważane są również inne trasy np. na Półwysep Helski.

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.