Komunikacja
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/05/EN57.jpg Pociągi elektryczne pojadą linią PKM. Mogłoby być ich więcej, ale…

Pociągi elektryczne pojadą linią PKM. Mogłoby być ich więcej, ale…

Mat. prasowy UMWP
23.05.2023
Michał  Piotrowski
Michał
Piotrowski
AUTOR
Michał  Piotrowski
Michał
Piotrowski
23.05.2023

Elektryczne zespoły trakcyjne jeżdżące na odcinku linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej między przystankami Gdańsk Wrzeszcz a Gdańsk Port Lotniczy to początek długo oczekiwanej rewolucji kolejowej. Od 12 czerwca 2023 r. na zelektryfikowanym odcinku PKM pojawią się cztery dodatkowe – elektryczne pociągi. Mogłoby ich być znacznie więcej, gdyby nie to, że… należąca do PKP PLK linia kolejowa 201, z którą PKM łączy się za lotniskiem, nadal nie doczekała się obiecywanej od 6 lat elektryfikacji.

Wyobraźmy sobie, że zamiast 90 pociągów przyjeżdżających i odjeżdżających każdego dnia z dworca we Wrzeszczu na linię PKM – jest ich dwa razy tyle. W dodatku jeżdżą „w takcie”, a każdy z nich zabiera o stu pasażerów więcej niż obecnie, a także dwa razy więcej rowerów.

– Wreszcie moglibyśmy skutecznie rozładować tłok na linii PKM. Byłoby to możliwe, gdyby trakcja niedawno zelektryfikowanej za 89 mln zł linii PKM nie kończyła się w szczerym polu – nie kryje goryczy marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Zaniedbania rządu i PKP PLK

Warto przypomnieć, że wiceminister transportu Andrzej Bittel w 2017 r. – w odpowiedzi na interpelację ówczesnego posła Marcina Horały – zapewniał, że prace modernizacyjne na linii 201 wraz z elektryfikacją zakończą się w 2022 r. Również w 2017 r. spółki PKM i PKP PLK podpisały porozumienie o współpracy deklarując zakończenie realizacji swoich inwestycji do końca 2023 r. Tymczasem do dziś PKP PLK nawet nie rozpoczęła jeszcze swojej części inwestycji i nie wiadomo, czy i kiedy elektryfikacja linii 201 zostanie zrealizowana.

– Przez zaniedbania rządu mieszkańcy Żukowa, Kartuz, Kościerzyny i wielu innych pomorskich miejscowości nie zobaczą nie tylko elektrycznego pociągu, ale prawdopodobnie – ze względu na zamknięcia torowe – żadnego. Warto również wspomnieć, że równolegle do prac na linii 201 miały toczyć się prace na linii kolejowej 203 Tczew-Chojnice – przypomina marszałek Struk.

Hybrydy częściowo rozwiążą problem

By przynajmniej częściowo ratować sytuację samorząd województwa pomorskiego zdecydował się kupić cztery pociągi hybrydowe, które będą w stanie poruszać się po zelektryfikowanej linii PKM, a następnie pojadą dalej po niezelektryfikowanej linii 201. Pociągi te pojawią się na Pomorzu już w 2024 r. To jednak jedynie częściowe rozwiązanie problemu.

Opóźnienia ze strony PKP PLK powodują, że w bieżącym roku na zelektryfikowanej linii PKM pociągi elektryczne pojawią się w ograniczonym zakresie. Od 12 czerwca 2023 r. jeździć będą cztery takie składy:

  • Malbork 5:50 – Gdańsk Wrzeszcz 6:35 – Gdańsk Port Lotniczy 6:56
  • Gdańsk Port Lotniczy 7:10 – Gdańsk Wrzeszcz 7:31 – Gdańsk Główny 7:36 – Tczew 8:00
  • Tczew 15:34 – Gdańsk Wrzeszcz 16:03 – Gdańsk Port Lotniczy 16:24
  • Gdańsk Port Lotniczy 17:05 – Gdańsk Wrzeszcz 17:27 – Tczew 18:00

Pociągi te kursować będą od poniedziałku do piątku aż do rozpoczęcia wakacji (czyli do 26 czerwca). Przewozy będą realizowane zmodernizowanymi jednostkami EN57.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.