Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/11/boznanska_olga_autopertret_male_mat_mnk-—-kopia.jpg Po raz pierwszy w Gdańsku! W ratuszowych salach będzie można zobaczyć malarstwo Olgi Boznańskiej

Po raz pierwszy w Gdańsku! W ratuszowych salach będzie można zobaczyć malarstwo Olgi Boznańskiej

Olga Boznańska „Autoportret”. Mat. prasowy MNK
30.11.2023
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
30.11.2023

Ponad 50 prac jednej z najwybitniejszej polskiej artystki przełomu XIX i XX w. będzie można zobaczyć w Muzeum Gdańska od 3 grudnia 2023 r. Na wystawie czasowej w Ratuszu Głównego Miasta zaprezentowane zostaną obrazy z różnych okresów twórczości Olgi Boznańskiej, pochodzące z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie.

Na wystawie zaprezentowane zostaną przede wszystkim portrety malowane w różnych okresach twórczości Olgi Boznańskiej. Obok przejmujących autoportretów pojawią się wizerunki bliskich artystce osób oraz portrety dzieci. Będzie można również zobaczyć martwe natury, widoki wnętrz i oglądane zazwyczaj przez okno pracowni pejzaże.

– Po raz pierwszy artystka doczekała się samodzielnej wystawy w Gdańsku prezentującej jej twórczość, która zyskała szerokie grono sympatyków i naśladowców w naszym kraju i na całym świecie – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – Dzięki uprzejmości i współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie w naszym mieście zaprezentujemy ponad 50 wyjątkowych prac, a podczas „Lutego z Boznańską” w przyszłym roku odbędą się spotkania tematyczne poświęcone wystawie czasowej.

Kariera międzynarodowej portrecistki

Olga Boznańska (1865-1940) należy do grona najwybitniejszych indywidualności sztuki polskiej przełomu XIX i XX w. Urodzona w Krakowie z matki Francuzki i ojca Polaka, odebrała w historycznej stolicy Polski wstępne, możliwe wówczas dla kobiet wykształcenie artystyczne. Naukę malarstwa kontynuowała w Monachium, a zachęcona sukcesami odniesionymi na skalę europejską w 1898 r. osiadła w Paryżu, stolicy ówczesnego artystycznego świata. Tam rozwinęła się jej kariera międzynarodowej portrecistki, która trwa do dziś.

– W pierwszych paryskich latach Boznańska tworzyła podczas długich i nużących seansów. Malowała nostalgiczne portrety, z których najefektowniejsze pochodzą z lat 1910-1918, kiedy to subtelne, delikatnie zamglone wizerunki w jasnych, rozbielonych barwach, zwracały uwagę wytwornymi strojami, wyrafinowaną biżuterią, a nade wszystko błyszczącymi oczami i rękami modela. Paryż, z którym związała się do końca życia, i który dawał jej, możliwość realizacji marzeń i bycia artystką. A to było dla niej najważniejsze, bo (jak sama podkreślała) z chwilą, kiedy nie będzie już mogła więcej malować, powinna przestać żyć – zaznacza Urszula Kozakowska, kuratorka wystawy z Muzeum Narodowego w Krakowie.

Olga Boznańska w pracowni. Mat. prasowy MNK

Bogaty dorobek artystyczny

Boznańska umieszczała ludzi w nieokreślonej bliżej przestrzeni, ujmując zazwyczaj do kolan, siedzące na kanapie lub w fotelu, oświetlone przytłumionym, rozproszonym światłem, perfekcyjnie rejestruje charakter i nastrój modela. Podobnie w autoportretach, w których zawsze zachowywała obiektywizm i z odwagą ukazywała swoją coraz starszą, nie zawsze doskonałą twarz. Po 1918 r. paleta barwna Boznańskiej uległa ściemnieniu, dominują wówczas brązy, coraz częściej też wykorzystuje kolor i fakturę podobrazia, które z czasem stają się coraz większe, a rysunek coraz bardziej szkicowy.

Obok portretów w dorobku artystycznym Boznańskiej ważne miejsce zajmują martwe natury. Są to zazwyczaj niewielkie, szkicowo malowane kompozycje, które powstawały okazjonalnie, czasem podczas braku modeli, czasem jako prezenty dla gości. Nader piękne są wizerunki zawsze obecnych w jej pracowni kwiatów malowane z zachowaniem ich subtelności i gry barw.

W jej twórczości pojawiają się również pejzaże, przy czym artystka tworzyła obrazy tego typu wyłącznie dla siebie. Dlatego też te niewielkie kompozycje są niezwykle brawurowymi dziełami, w których Boznańska pozwalała sobie na większą swobodę i odwagę twórczą.

.

„Olga Boznańska. Z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie”

  • wernisaż wystawy: 2 grudnia 2023 r., sobota, godz. 16.00
  • wystawa czynna: 3 grudnia 2023 r. – 16 maja 2024 r.
  • Ratusz Głównego Miasta: oddział Muzeum Gdańska
  • Długa 46/47, Gdańsk

Wystawa obejmować będzie trzy sale wystaw czasowych Ratusza Głównego Miasta i zaprezentuje obrazy w ujęciu chronologicznym. Uzupełnią ją pamiątki po Oldze Boznańskiej związane z jej pracownią malarską – palety, pędzle czy wciąż nadające się do pracy i niezaschnięte jej farby w tubkach.

Informacje o godzinach otwarcia wystawy, cenach biletów i możliwość ich zakupu online są dostępne na stronie internetowej: muzeumgdansk.pl

.

Luty z Boznańską

Dodatkowo, w lutym 2024 r. odbędzie się cykl wydarzeń poświęconych wystawie, w tym oprowadzania kuratorskie oraz spotkania z specjalistami i opiekunami zbiorów z Muzeum Narodowego w Krakowie.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.