Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Pikieta pracowników Opery Bałtyckiej przed Urzędem Marszałkowskim

Pikieta pracowników Opery Bałtyckiej przed Urzędem Marszałkowskim

Manifestująca załoga Opery domaga się odwołania dyrektora Warcisława Kunca. Zarzucają mu złe zarządzanie instytucją i ludźmi. Pikietę wsparli przedstawiciele różnych związków.

 

Przed Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, 18 września 2017 r. manifestowało kilkudziesięciu pracowników Opery Bałtyckiej w Gdańsku. To kolejny protest przeciwko dyrektorowi.

 

Zastrzeżenia pracowników

Członkowie związków zawodowych mieli zastrzeżenia wobec pięciu ostatnich dyrektorów. Organizowali spory zbiorowe, referenda, strajki, pikiety, głodówki i akcje medialne. Teraz też domagają się ustąpienia dyrektora Warcisława Kunca, pod którego rządami Opera Bałtycka rozszerzyła repertuar, zainicjowała nowe formy działalności i zdobyła nowych widzów. Ostatni spór został zakończył się w marcu 2017 r. – większość załogi dostała 50-procentową podwyżkę płac. Opera zatrudnia 241 osób, 153 osoby należą do czterech związków zawodowych.

 

 

Stanowisko Urzędu Marszałkowskiego

– Chcę podkreślić, że Urząd Marszałkowski nie jest stroną konfliktu, który rozgrywa się pomiędzy dyrekcją a załogą reprezentowaną przez związki zawodowe. Rada Dialogu Społecznego podjęła temat konfliktu w Operze i będzie ustanowiony mediator, czyli rozmowy przeniosą się na wyższy szczebel – powiedział Władysław Zawistowski, dyrektor Departamentu Kultury UMWP. – Chcę zadeklarować, w imieniu Urzędu i marszałka Mieczysława Struka, że przyglądamy się bacznie sytuacji w Operze z wielką troską, a jednocześnie z wielką satysfakcją z tego, że dyrekcja pierwszy sezon rozpoczęła udanymi premierami, powrotem publiczności i przedsięwzięciami edukacyjnymi. Wierzę, że tak jak było na wiosnę, uda nam się wyjaśnić wiele wątpliwości – dodaje dyr. Zawistowski.

 

Opera Bałtycka w Gdańsku

Opera jest największą i najbardziej kosztowną instytucją kultury na Pomorzu. Otrzymuje dotację od samorządu województwa pomorskiego – w 2016 r. w wysokości 16,7 mln zł. W tym samym roku Teatr Muzyczny w Gdyni dostał 9,55 mln zł, a Teatr Wybrzeże w Gdańsku– 6,6 mln zł. Niestety, wysokość dotacji nie przekłada się na liczbę wystawianych spektakli i liczbę odbiorców. W ubiegłym roku Opera zagrała 85 przedstawień i koncertów – najmniej ze wszystkich instytucji artystycznych, a Teatr Muzyczny wystawił 393 przedstawienia, Teatr Wybrzeże – 449. Widownia Opery to zaledwie 34 200 widzów, gdy w Teatrze Muzycznym zasiadło w fotelach 212 603 widzów, a w Wybrzeżu – 92 169.

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.