Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/8d9002c1-4936-4704-8d96-6ee586d7ce08.jpg Najbardziej wyczekiwane widowisko tego roku! Prapremiera „Wiedźmina” w Muzycznym [GALERIA]

Najbardziej wyczekiwane widowisko tego roku! Prapremiera „Wiedźmina” w Muzycznym [GALERIA]

„Wiedźmin", próba

„Wiedźmin", wyreżyserowany i scenicznie zaadaptowany przez znanego twórcę autorskich produkcji musicalowych Wojciecha Kościelniaka, to duże wydarzenie w Teatrze Muzycznym w Gdyni. W tytułową rolę wcieli się dwóch aktorów. Prapremiera będzie miała miejsce 15 września 2017 r.

 

Teatr Muzyczny w Gdyni zrealizował z wielkim rozmachem widowisko oparte na twórczości najpopularniejszego polskiego pisarza fantasy Andrzeja Sapkowskiego. Po sukcesie gry komputerowej „Wiedźmin. Dziki Gon”, musical o przygodach Białego Wilka zrealizował teatr. Musiacal otwiera nowy sezon artystyczny 2017/18.

 

Dwóch odtwórców Geralta

Spektakl powstał na podstawie zbiorów opowiadań: „Miecz przeznaczenia”, „Kwestia ceny”, „Ostatnie życzenie”, „Coś więcej” i „Okruch lodu”. Głównym bohaterem musicalu jest białowłosy Geralt z Rivii, wiedźmin, mutant, który za pomocą magii i nadludzkich umiejętności broni ludzi przed potworami, nie stroniąc przy tym od zapłaty. Często działa pod wpływem emocji, pomaga słabszym i poświęca się dla innych. Wśród kluczowych postaci znajdują się jego ukochana, czarodziejka Yennefer i księżniczka Ciri – dziewczynka obdarzona zdolnościami magicznymi, przeznaczona Geraltowi przez tzw. Prawo Niespodzianki. Towarzyszem i przyjacielem Geralta jest bard Jaskier. Poza trudnościami, jakie napotyka na swojej drodze wiążąc się z czarodziejką Yennefer, Geralt bierze również udział w wielu niesamowitych przygodach. Chcąc chronić zarówno siebie, jak i swoich przyjaciół, wiedźmin stara się zachować neutralność w szalejącym świecie. Na podstawie książek Sapkowskiego powstał komiks, nakręcono film, serial, stworzono popularne i nagradzane na całym świecie gry komputerowe.

W rolę wiedźmina wciela się dwóch aktorów – Krzysztof Kowalski z Teatru Muzycznego oraz gościnnie Modest Ruciński. To nie jedyna postać odtwarzana przez dwóch lub więcej aktorów, m.in. w rolę barda Jaskra wcielą się Jakub Badurka i Paweł Czajka, a w roli Ciri zobaczymy Marię Błaszkiewicz, Polę Król i Julię Totoszko.

 

Nowoczesne technologie a musical

Musical to ogromne przedsięwzięcie artystyczno-techniczne. Przygotowania trwały dwa lata, a zaczęły się od uzyskania pozwolenia od autora i akceptacji scenariusza. Ważnym elementem było stworzenie muzyki. Wiele pracy i pomysłowości wymagały scenografia i techniczne rozwiązania przedstawienia. Próby aktorskie zaczęły się w czerwcu 2017 r. W realizację pojedynczego spektaklu zaangażowanych jest około 100 osób. – To jest fantasy, dosyć mroczne fantasy, ale jest też w niej dużo humoru, jest dużo zabawy, seksu. To jest wielopoziomowa literatura i mam nadzieję, że uda nam się tego dotknąć – powiedział podczas próby Wojciech Kościelniak, reżyser i równocześnie autor scenicznej adaptacji prozy Sapkowskiego.

 

Widowisko to nie gra komputerowa

„Wiedźmin” został przygotowany z rozmachem. – W teatrze nie da się zrobić filmu ani gry komputerowej, ale przy dzisiejszych możliwościach techniki, można zrobić wszystko. Jest to tylko kwestia pieniędzy – mówi Igor Michalski, dyrektor Teatru Muzycznego.  Koszt wystawienia musicalu wyniósł 2 miliony złotych. Nie było rzeczą łatwą odtworzenie na scenie świata z powieści Sapkowskiego. Trudne było połączenie kilku elementów – muzyki, która ma swoje prawa, śpiewu i tańca oraz wymagań literatury fantasy, która jest wielokolorowa. Doskonale poradzili sobie aktorzy, tancerze, cały zespół. – To bardzo utalentowani ludzie. Nie boją się żadnych wyzwań. Doskonale poradzą sobie z każdym zadaniem – twierdzi dyrektor Michalski.

 

Kiedy można wybrać się na spektakl

„Wiedźmina” będzie można zobaczyć 15 września (premiera) i 16 września – przed rozpoczynającym się 18 września Festiwalem Filmowym w Gdyni, którego centrum jest Teatr Muzyczny. Kolejne spektakle zaplanowano od 27 do 29 września i 1 października. Musical wróci na Dużą Scenę od 5 do 8 października, następnie od 16 do19 listopada 2017 r. oraz od 18 do 21 stycznia 2018 r. Bilety, w cenie 200-50 zł, można nabywać na spektakle wystawiane do maja. Reżyserem „Wiedźmina” jest Wojciech Kościelniak, muzykę do musicalu skomponował Piotr Dziubek, scenografia jest dziełem Damiana Styrny, teksty piosenek przygotował Rafał Dziwisz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotografie: Przemysław Burda

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.