Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Pierwsze sondażowe wyniki wyborów. Wygrywa Duda, ale Trzaskowski wciąż ma szansę zwyciężyć

Pierwsze sondażowe wyniki wyborów. Wygrywa Duda, ale Trzaskowski wciąż ma szansę zwyciężyć

Fot. A. Olszak

Z sondażu exit poll przeprowadzonego przez agencję Ipsos wynika, że urzędujący prezydent Andrzej Duda zdobył 50,4 procent poparcia. Kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski otrzymał poparcie 49,6 procent badanych. To oznacza, że nie da się jednoznacznie wskazać zwycięzcy wyborów.

 

Exit poll to sondaż przeprowadzany przez agencję badawczą w dniu wyborów, w którym wyborcy wychodzący z lokali wyborczych odpowiadają na pytanie, na kogo głosowali.

 

Sondażowe wyniki

Ostateczne wyniki mogą się różnić o 2 proc,. bo tyle wynosi błąd statystyczny badania. To oznacza, że Rafał Trzaskowski jeszcze ma szanse wygrać wybory. Oficjalne wyniki Państwowa Komisja wyborcza poda w poniedziałek lub wtorek. Natomiast bardzo dokładne sondażowe wyniki late poll poznamy tuż po północy

 

Rekordowa frekwencja

Według sondażowych badań, frekwencja w Polsce wyniosła 68,9 procent. Prognozuje się, że ostateczna frekwencja w województwie wyniesie około 70 proc. To najwięcej od 1990 roku, czyli od pierwszych wyborów prezydenckich w demokratycznej Polsce.

PKW ogłosiła, że frekwencja wyborcza w Polsce na godzinę 17.00 wynosiła 52,1 proc. W województwie pomorskim zagłosowało aż 52,46 procent wyborców. Najwięcej kart do głosowania wydano w powiecie puckim (59,53 proc.), najmniej w powiecie sztumskim.