Zdrowie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/12/WSS_1721-1-scaled.jpg Pierwsza operacja już w styczniu. Robot da Vinci w szpitalu w słupsku gotowy do pracy

Pierwsza operacja już w styczniu. Robot da Vinci w szpitalu w słupsku gotowy do pracy

Fot. materiał prasowy szpitala
20.12.2023
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
20.12.2023

Supernowoczesny robot operacyjny da Vinci Xi jest w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku od połowy listopada 2023 r. Od tego czasu specjalny zespół lekarzy przygotowywał się do operacji z wykorzystaniem robota. Jego wartości to prawie 13 mln zł. Sprzęt będzie używany m.in. do małoinwazyjnych zabiegów urologicznych. Pierwsze operacje z użyciem robota tuż po nowym roku.

Dostawcą sprzętu była firma Synektik SA z Warszawy. Obecnie trwają szkolenia personelu. Przypomnijmy, że umowa na zakup robota została podpisana 11 października 2023 r., a środki na ten sprzęt wyłożył samorząd województwa pomorskiego. W prezentacji robota 20 grudnia 2023 r. wziął udział m.in. marszałek Mieczysław Struk.

Jak wygląda nowoczesny sprzęt?

Robot składa się z konsoli chirurgicznej oraz umieszczonej na platformie części roboczej. Wykonujący zabieg chirurg korzysta z konsoli, która jest wyposażona w układ optyczny pozwalający na oglądanie trójwymiarowego obrazu w jakości HD i wielokrotne powiększenie pola operacyjnego. Konsola ma też manetki służące do sterowania i manipulowania narzędziami wewnątrz ciała pacjenta. Robot jest w pełni sterowany przez operatora i obsługiwany przez asystę.

– Właśnie otwieramy w naszym szpitalu zupełnie nowy rozdział operacji z wykorzystaniem robota chirurgicznego da Vinci XI. Taki robot nie zastąpi wyspecjalizowanego, doświadczonego lekarza, ale zdecydowanie usprawni jego pracę – mówi prezes słupskiego szpitala Andrzej Sapiński. – Sprawi, że operacja będzie wiązała się z mniejszymi dolegliwościami u pacjenta, szybszym powrotem do zdrowia. Co ważne, zabieg będzie dużo bardziej precyzyjny i zdecydowanie bezpieczniejszy – wyjaśnia prezes Sapiński.

Warto dodać, że w celu zapewnienia sprawnego działania robota i jego prawidłowej eksploatacji niezbędne było dostosowanie sterylizatorni do sterylizacji nowego sprzętu – zakup dezynfekatora dedykowanego do narzędzi robotycznych oraz sterlizatora niskotemperaturowego.

Do czego służy?

Zabiegi przy użyciu robota to obecnie najnowocześniejsza i małoinwazyjna metoda operacyjna.  Narzędzia są wprowadzane przez małe otwory zamiast tradycyjnie przez powłoki ciała. W efekcie pacjent traci mniej krwi, rany goją się szybciej, a okres rekonwalescencji się skraca. To oznacza szybszy powrót po operacji do pełnej aktywności.

– To już trzeci szpital marszałkowski, który został wyposażony w robot operacyjny – mówił marszałek Mieczysław Struk. – Cieszę się, że pacjenci z zachodniej części naszego województwa nie będą już musieli dojeżdżać do Trójmiasta lub innych regionów, aby zostać zoperowanymi przy jego użyciu. Będą mieli większy komfort podczas hospitalizacji i szybciej wrócą do zdrowia i sprawności. Dlatego też podjęliśmy decyzję o sfinansowaniu tego nowoczesnego urządzenia, które dziś oglądamy. Co ważne inwestycja wpłynie na zwiększenie liczby usług zdrowotnych, poprawę warunków leczenia oraz hospitalizacji, a także zwiększenie liczby wyleczonych mieszkańców regionu – tłumaczył marszałek Struk.

Przypomnimy,  że zabiegi przy pomocy robota da Vinci wykonywane są już od 2021 r. w szpitalu na Zaspie, a od 2022 r. w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni.

Dla kogo da Vinci?

Robot ma być wykorzystywany w chirurgii ogólnej i onkologicznej, ginekologicznej, urologicznej oraz laryngologicznej. W słupskim szpitalu działa Zespół ds. robotyki, nad którym przewodnictwo objął dr n. med. Jarosław Feszak. W jego skład wchodzą lekarze z oddziałów: urologicznego, położniczo-ginekologicznego, chirurgii ogólnej i onkologicznej oraz oddziału otolaryngologicznego, a także kierownik bloku operacyjnego.

– Nasi lekarze, już od kilku tygodni, uczą się obsługi robota, który stoi już w bloku operacyjnym – mówi wiceprezes szpitala Anetta Barna-Feszak. – Trenują, na razie bez pacjentów, poznając jego ogromne możliwości pod okiem doskonałych szkoleniowców. Wszystko po to, by już za miesiąc przeprowadzić pierwszą operację z wykorzystaniem da Vinci. Będzie to zabieg radykalnej prostatektomii wykonany przez naszych urologów. W kolejnym etapie będziemy z jego pomocą wykonywać operacje chirurgiczne, ginekologiczne i otorynolaryngologiczne – dodaje Anetta Barna-Feszak.

Jak dowiedzieliśmy się w szpitalu, pierwsze zabiegi zostaną przeprowadzone 12-13 stycznia 2024 r.

Koszt inwestycji

Zakup zestawu do chirurgii robotycznej tzn. robota chirurgicznego, myjni-dezynfektora oraz sterylizatora niskotemperaturowego to prawie 13 mln zł, w tym większość stanowiły środki z budżetu województwa, a szpital wyłożył 183 tys. zł.

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.