Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Środowisko
Pieniądze dla pomorskich sołectw. Kolejne umowy w ramach Aktywnego Sołectwa Pomorskiego podpisane

Pieniądze dla pomorskich sołectw. Kolejne umowy w ramach Aktywnego Sołectwa Pomorskiego podpisane

Podpisanie umów w ramach Aktywnego Sołectwa Pomorskiego

Znamy projekty, które zdobyły dofinansowanie w ramach trzeciej edycji inicjatywy Aktywnego Sołectwa Pomorskiego. Małe inwestycje, których celem jest między innymi integracja lokalnych społeczności, będą realizowane w 40 pomorskich miejscowościach. Łącznie, samorząd województwa przekaże gminom 400 tys. zł.

Pierwsze umowy przekazujące środki finansowe zostały podpisane 15 czerwca 2020 r. przez marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka oraz przedstawicieli gmin z powiatu kartuskiego.

 

[AKTUALIZACJA] 19.06.2020

W piątek 19 czerwca zostały podpisane kolejne umowy. Tym razem po 10 tys. zł otrzymają miejscowości z powiatów puckiego i wejherowskiego. I tak w Sasinie wybudowana zostanie „przystań rowerowa”, która będzie  miejscem odpoczynku dla rowerowych turystów. Z kolei mieszkańcy Orla zyskają miejsce piknikowe, idealne dla sąsiedzkich spotkań. W Tłuczewie mieszkańcy będą mogli skorzystać z siłowni pod chmurką, a w Kielnie młodzież będzie miała do dyspozycji skatepark.

 

Aktywne Sołectwo Pomorskie

W ramach Aktywnego Sołectwa Pomorskiego, gminy wiejskie i miejsko-wiejskie mogą otrzymać 10 tys. zł. Środki można przeznaczyć na remont świetlicy wiejskiej, budowę boiska, siłowni pod chmurką lub miejsca integracji mieszkańców.  – Wielu sołtysów z Pomorza ma pomysły na to, by zmieniać przestrzeń w swoich miejscowościach. Chcą nie tylko poprawiać ich wygląd, dbać o ład przestrzenny i podnosić atrakcyjność, ale też tworzyć miejsca przyjazne mieszkańcom – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Ideą Aktywnego Sołectwa jest wspieranie rozwoju demokracji lokalnej i społeczeństwa obywatelskiego – dodaje marszałek. Pomoc finansowa samorządu województwa pomorskiego dla mieszkańców wsi obejmuje wyłącznie projekty inwestycyjne.

 

81 wniosków

W trzeciej edycji przedsięwzięcia złożonych zostało 81 wniosków. – Wszystkie były sprawdzone przez zespół powołany przez marszałka województwa – wyjaśnia Krzysztof Pałkowski, zastępca dyrektora Departamentu Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Ponorskiego. – Decyzja nie była łatwa, bo wszystkie projekty zasługiwały na wyróżnienie. Ostatecznie, zespół oceniający postanowił przyznać rekomendacje dla dofinansowania 40 z nich – dodaje. Łącznie, sołectwa z województwa pomorskiego otrzymają 400 tys. zł. W 2020 r. wszystkie projekty otrzymały maksymalną wysokość dofinansowania.

 

Na co sołectwa przeznaczą wsparcie?

W ramach Aktywnego Sołectwa Pomorskiego najczęściej powstają miejsca integracji, siłownie pod chmurką czy place sportowe. – Podobnie będzie w przypadku sołectw z powiatu kartuskiego. Dzięki wsparciu samorządu województwa, powstanie np. plac integracyjno-rekreacyjny w Bączu czy plac zabaw w Borucinie – wylicza dyrektor Pałkowski.  Z kolei w Hopowie mieszkańcy zyskają wiatę, a w Podjazach siłownię pod chmurką. – W poniedziałek podpisaliśmy pierwsze cztery umowy. A to dopiero początek – zaznacza Pałkowski. – Mam też nadzieję, że wszystkie projekty uda się szybko przeprowadzić i jeszcze w tym roku spotkamy się w nowych miejscach integracji w pomorskich wsiach – dodaje przedstawiciel UMWP.  Kolejne umowy z samorządami będą podpisane jeszcze w tym tygodniu.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.