Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Zdrowie
Otolaryngologia w Szpitalu im. M. Kopernika w Gdańsku po remoncie i w nowym miejscu. Koszt inwestycji to prawie 6,5 mln zł

Otolaryngologia w Szpitalu im. M. Kopernika w Gdańsku po remoncie i w nowym miejscu. Koszt inwestycji to prawie 6,5 mln zł

Otwarcie wyremontowanego i przeniesionego do budynku przy ul. Powstańców Warszawskich Oddziału Otolaryngologicznego w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika

W ramach modernizacji Oddział Otolaryngologiczny został przeniesiony ze Szpitala im. Mikołaja Kopernika do znajdującego się nieopodal budynku przy ul. Powstańców Warszawskich. Inwestycja była realizowana w latach 2018-2020. Oddział został wyposażony w nowy sprzęt m.in. w: zestaw do operacji endoskopowych nosa i zatok, skaner żył oraz nowe meble.

 

Symboliczne, ze względu na pandemię, otwarcie oddziału dla dzieci i dorosłych odbyło się 27 maja 2020 r. z udziałem marszałka Mieczysława Struka i członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszki Kapały-Sokalskiej oraz prezesa Copernicusa Dariusza Kostrzewy.

 

Przed zmianą 

Przed reorganizacją Oddział Otolaryngologiczny znajdował się w budynku przy ulicy Nowe Ogrody 1-6 w Gdańsku. Mieścił się na trzech poziomach, co było dużym utrudnieniem w transporcie pacjentów z części dziecięcej oddziału na część zabiegową. W związku z dostosowaniem pomieszczeń do przepisów przeciwpożarowych oraz rozporządzenia ministra zdrowia oddział przeniesiono do zmodernizowanych i przystosowanych pomieszczeń po Oddziale Dermatologii. Teraz otolaryngologia znajduje się na V piętrze budynku przy ulicy Powstańców Warszawskich 1-2. Dzięki przeniesieniu oddział może korzystać ze spełniającego wszelkie wymogi dwusalowego bloku operacyjnego wraz z salą wybudzeń.

– To część wielkiego programu modernizacji naszych szpitali. Aktualnie prowadzimy inwestycje we wszystkich naszych jednostkach i w miarę możliwości będziemy mogli modernizować kolejne oddziały, zwłaszcza te starsze – mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Prace modernizacyjne na oddziale trwały kilkanaście miesięcy. Dzięki temu laryngologia jest na jednej kondygnacji, a tylko blok operacyjny na innej. Cieszę się, bo jak podkreślają lekarze, weszliśmy w XXI wiek. Ten oddział pod względem wyposażenia i standardu obsługi nie odbiega od zachodnich klinik – dodał marszałek Struk.

Jak podkreślał prezes spółki Copernicus Dariusz Kostrzewa to była konieczna inwestycja. – Oddział Otolaryngologiczny bardzo się rozwinął, zwiększył swoją działalność, głównie spektrum wykonywanych zabiegów. Oddział nie jest większy, ale bardziej przestrzenny i funkcjonalnie zorganizowany. Dysponuje własnym blokiem operacyjnym, dzięki temu zyskał dużą autonomiczność. Dzięki temu zwiększyliśmy możliwości przyjmowania pacjentów – informował Kostrzewa.

W drugim etapie inwestycji zaplanowano adaptację pomieszczeń po Oddziale Otolaryngologicznym na potrzeby Oddziału Dermatologicznego. Niestety ze względu na aktualną sytuację epidemiczną, Oddział Dermatologiczny funkcjonuje w ograniczonym zakresie w obrębie zmodernizowanych części dawnego  Oddziału Otolaryngologicznego. Pozostałe Pomieszczenia zostały tymczasowo dedykowane chorym na COVID-19.

 

Po zmianie

Powierzchnia zmodernizowanego oddziału wynosi prawie 700 mkw. Podczas prac remontowych przebudowano m.in. instalacje wodno-kanalizacyjną, elektryczną, gazów medycznych oraz teletechniczne. Wykonano i zamontowano instalację wentylacji mechanicznej i klimatyzację. Zmodernizowano pomieszczenia w taki sposób, aby był zapewniony w salach chorych dostęp do łóżka z trzech stron. Dzięki remontowi większość sal posiada też samodzielne węzły sanitarne, dodatkowo przystosowano część sanitariatów dla osób niepełnosprawnych. Jest 19 łóżek, które są w 8 dwuosobowych salach chorych z łazienkami. Na oddziale znajdują się też m.in.: izolatka z własnym węzłem sanitarnym i śluzą, gabinet diagnostyczno-zabiegowy, gabinet audiologii, punkt pielęgniarski wraz z pokojem przygotowań pielęgniarskich, pokój lekarski, gabinet ordynatora oraz brudownik. – Tak naprawdę to zmiana czasowa – od małego oddziału do takiego na skalę europejską, gdzie pracuje się w godnych warunkach i pacjent jest leczony w godnych warunkach. W związku z remontem kupiliśmy m.in. wysokiej klasy sprzęt operacyjny – wyjaśniał Piotr Zaorski, kierownik Oddziału Otolaryngologicznego. – Co roku operujemy ok. 3,5 tys. pacjentów dzieci od okresu noworodka do dorosłych, a ok. tysiąca leczymy zachowawczo. Jesteśmy praktycznie jedynym oddziałem, który zajmuje się tymi najmniejszymi pacjentami laryngologicznymi – podkreślał dr Zaorski.

 

 

Koszt projektu

Inwestycja w latach 2018-2020 w ramach Reorganizacji Oddziału Otolaryngologicznego i Oddziału Dermatologicznego w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku wyniosła prawie 6,5 mln zł, z czego samorząd województwa pomorskiego przekazał prawie 5,9 mln zł (na roboty budowlane prawie 4,7 mln zł, a na sprzęt – 1,2 mln zł), a prawie 600 tys. zł dołożyła spółka Copernicus. W tej sumie większość, bo prawie 5 mln zł pochłonęły prace budowlane, a ponad 1,2 mln zł wysokospecjalistyczny sprzęt medyczny. Kupiono m.in.: urządzenie do trójwymiarowego obrazowania operacji, zestaw do operacji endoskopowych nosa i zatok, skaner żył oraz zestaw diagnostyczny z wideofiberoskopami giętkimi wraz z myjnią. Natomiast Copernicus ze środków własnych kupił aparaturę medyczną oraz meble.

– Inwestycja wymiernie zwiększa bezpieczeństwo i warunki pobytu oraz leczenia pacjentów, ale także znacznie poprawia warunki pracy personelu medycznego – mówiła członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska. – Zmiana lokalizacji oddziału otolaryngologicznego pozwoliła skoncentrować w jednym miejscu wsparcie dla pacjentów wymagających tego rodzaju pomocy medycznej, a wyposażenie oddziału w najnowocześniejszy sprzęt medyczny zwiększa dostępność i jakość usług, pozwalając personelowi jeszcze pełniej wykorzystać swój potencjał – tłumaczyła Kapała-Sokalska.

 

Fot. materiał prasowy Copernicusa

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.