Samorząd
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/12/P1014415-scaled.jpg Ostatnia w roku sesja sejmiku. Były ważne uchwały i wizyta nowej wojewody pomorskiej

Ostatnia w roku sesja sejmiku. Były ważne uchwały i wizyta nowej wojewody pomorskiej

Fot. jacek Sowa/UMWP
21.12.2023
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
21.12.2023

Przyjęcie budżetu województwa na 2024 rok i wsparcie finansowe dla ukraińskiej gminy Werba, to dwie ważne uchwały, jakimi zajmowali się radni na ostatniej w tym roku sesji sejmiku. Gościem specjalnym sesji była Beata Rutkiewicz, nowa wojewoda pomorska. Obrady zaczęły się od awantury wywołanej przez radnych PiS. Chodziło o wydarzenia w Telewizji Polskiej.

Sesja odbyła się 21 grudnia 2023 r.

Klub PiS obraża radnych

Sesja zaczęła się od próby wprowadzenia zmian do porządku obrad. Radni Prawa i Sprawiedliwości zgłosili wniosek o uzupełnienie programu o projekt uchwały odnoszącej się do sytuacji w TVP. Treść uchwały zaprezentował Jerzy Barzowski, przewodniczący klubu PiS. Podkreślał, że to, co dzieje się z Telewizją Polska pokazuje, że rząd Donalda Tuska swoje cele realizuje metodami siłowymi. Przeciw zmianom w porządku obrad był przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej Jerzy Kozdroń.

– To bardzo dyskusyjna uchwała. Uważam że dziś mamy zbyt gorący czas, aby podejmować taką uchwałę. Dajmy sobie czas, refleksję i na następnej sesji możemy wprowadzić taki punkt. Dziś za wcześnie na dyskusję – tłumaczył radny Kozdroń.

Radni opozycji próbowali zakłócić obrady skandując „konstytucja” i „połamaliście ręce”. Radny Karol Guzikiewicz (PIS) obrażał kolegów z drugiej strony politycznej słowami m.in. o „koalicji 13 grudnia” „koalicji ubeków i postkomunistów”, a także nazwał przewodniczącego Kozdronia „zdrajcą solidarności”. Ostatecznie przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego Jan Kleinszmidt wyłączył radnemu Guzikiewiczowi mikrofon. W głosowaniu wniosek radnych PiS został odrzucony większością głosów, w stosunku 20 do 9.

Gratulacje dla Beaty Rutkiewicz

Na sesji sejmiku województwa pomorskiego obecna była również nowa wojewoda pomorska, Beata Rutkiewicz. Gratulacje z okazji objęcia urzędu złożył jej Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

– Chcę serdecznie powitać panią w imieniu samorządu województwa. Pani Beata wiele lat pracowała w samorządzie i rozumie jego problemy i zadania. Bardzo się z tego cieszę i jestem przekonany, że nasza współpraca będzie bardzo dobra – mówił marszałek.

Beata Rutkiewicz dotychczas pełniła funkcje wiceprezydenta Wejherowa. Jest pierwszą kobietą na stanowisku wojewody pomorskiego. Zastąpiła odwołanego Dariusza Drelicha.

Mamy budżet

Projekt budżetu województwa pomorskiego na 2024 r. został radnym przedstawiony na listopadowej sesji sejmiku. Potem zajęły się nim komisje. W trakcie prac do projektu zostały zgłoszone poprawki, wpłynęła również autopoprawka, zwiększająca dochody i wydatki.

– Ostatecznie w przyszłym roku dochody budżetu województwa wyniosą ponad 2,24 mld zł, a wydatki kształtować się będą na poziomie 2,21 mld zł. Nadwyżka budżetowa wyniesie ok. 25 ml zł – poinformował radnych Henryk Halmann, skarbnik województwa pomorskiego.

Budżet poparło 20 głosujących. Radni opozycji jak zwykle głosowali przeciwko uchwaleniu budżetu.

Pomagamy Ukrainie

Wojna na Ukrainie trwa już prawie dwa lata. Województwo Pomorskie od momentu wybuchu konfliktu zbrojnego niesie pomoc obywatelom i obywatelkom Ukrainy, zarówno tym przybyłym do regionu pomorskiego, jak i pozostającym w Ukrainie. O pomoc rzeczową w postaci dwóch samochodów osobowych niezbędnych w niesieniu pomocy humanitarnej zwróciła się Rada Wsi Werba z Wołynia.

– Z Polonią z okolic Dubna współpracujemy od dawna. Szczególnie intensywna jest współpraca z powiatem starogardzkim. Warto dodać, że do Obwodu Rówieńskiego samorząd województwa przekazał już trzy karetki, a także sprzęt medyczny i środki lecznicze – mówił przedstawiając projekt uchwały Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Na Ukrainę pojadą dwa samochody: Hyundai i30 będące dotychczas własnością Zarządu Dróg Wojewódzkich. Decyzja radnych była jednogłośna.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.