Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Orzeł Biały ze stali oraz… rzymscy legioniści. Święto Niepodległości w Kuźni Wodnej w Oliwie

Orzeł Biały ze stali oraz… rzymscy legioniści. Święto Niepodległości w Kuźni Wodnej w Oliwie

Pokaz kucia w Kuźni Wodnej w Oliwie

W ramach uroczystości 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum Historyczne Miasta Gdańska otwiera Kuźnię Wodną w Oliwie. Muzealnicy wraz z lokalnymi miłośnikami historii przygotowali szereg atrakcji edukacyjnych. Największą z nich będą pokaz kucia Orła Białego ze stali oraz spotkanie z grupą rekonstrukcyjną Legio XXI Rapax. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

 

Czego będzie można doświadczyć i dowiedzieć się w sobotę, 11 listopada, podczas pokazów edukacyjnych w Kuźni Wodnej w Oliwie?

– Wraz z kowalami Leszkiem Supińskim i Bartoszem Nawackim będziemy symbolicznie wykuwać naszą wolność, czyli Orła Białego w koronie. Pokazy kucia swobodnego uatrakcyjni Remigiusz Pacer, który będzie wytapiał bułat. Jest to stop stali używany do produkcji krzywych, orientalnych szabli używanych także przez polskie wojsko w epoce nowożytnej, czyli w czasach kiedy przedrozbiorowa Rzeczpospolita była u szczytu swej potęgi. Natomiast pod okiem Jacka Ileckiego z oliwskiej pracowni Manufaktura Mansarda, będzie można także nauczyć się wyrabiania ceramiki na kole garncarskim – informuje Lech Trawicki z Muzeum Historycznego Miasta, organizator pokazów.

 

Ile waży ekwipunek rzymskiego legionisty?

Egzotyczną atrakcją będzie udział Legio XXI Rapax, jednej z największych międzynarodowych grup odtwarzających rzymskie jednostki wojskowe. Obecnie jego społeczność liczy 80 członków, głównie z Polski i Niemiec. Przy zabytkowej kuźni zobaczyć będzie można sześciu legionistów.

– Rekonstruktorzy będą prezentować uzbrojenie i przedmioty codziennego użytku z I wieku naszej ery. Warto przypomnieć, że rzymscy legioniści nosili na sobie około 40 kilogramów ekwipunku. To dość dużo w porównaniu do czasów nam współczesnych. Wszystkie miecze, pancerze, hełmy czy inne przedmioty będzie można dotknąć, przymierzyć, a przede wszystkim dowiedzieć się o ich przeznaczeniu. Zapraszamy do Kuźni Wodnej w Oliwie na ciekawą lekcję historii – dodaje Lech Trawicki.

 

Święto Niepodległości w Kuźni Wodnej w Oliwie

  • 11 listopada 2017 r., sobota, godz. 15.00-20.00
  • Kuźnia Wodna w Oliwie
  • ul. Bytowska 1a
  • Gdańsk
  • wstęp – bezpłatny

 

W programie:

  • pokazy kucia swobodnego, czyli kucie Orła Białego – Leszek Supiński, Bartosz Nawacki
  • pokazy wytopu bułatu, czyli stopu do produkcji nowożytnych orientalnych szabel – Remigiusz Pacer
  • warsztaty wyrobu naczyń glinianych – Jacek Ilecki (Manufaktura Mansarda)
  • stanowiska edukacyjne rzymskich legionistów – grupa rekonstrukcyjna Legio XXI Rapax
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.