Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/01/Orkiestra-PFB-fot.-Piotr-Hukalo-1.jpg Organy na Ołowiance, dlaczego nie? Przyjdź na koncert do filharmonii

Organy na Ołowiance, dlaczego nie? Przyjdź na koncert do filharmonii

Orkiestra PFB fot. Piotr Hukało
30.01.2024
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
30.01.2024

Polska Filharmonia Bałtycka w piątek, 2 lutego 2024 r. zaprasza na koncert symfoniczny. Melomani usłyszą m.in. uwerturę Mozarta i symfonię Czajkowskiego, a na organach zagra mistrz Roman Perucki.

 • Orkiestra PFB
 • George Tchitchinadze – dyrygent
 • Roman Perucki – organy

Prowadzenie: Konrad Mielnik

Program:

 • Wolfgang Amadeusz Mozart – Uwertura Paryska K 311a (C11.05) B-dur [10’]
 • Francis Poulenc – Koncert organowy g-moll [24’]
 • przerwa [20′]
 • Piotr Czajkowski – V Symfonia e-moll op. 64 [50’]

Roman Perucki

Ukończył gdańską Akademię Muzyczną. Od 1997 r. jest profesorem tejże uczelni (w latach 1996-1999 był prorektorem ds. artystycznych). Do 2020 r. pełnił funkcję kierownika Katedry organów, akordeonu, klawesynu, gitary i harfy. Jest dyrektorem Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Powołał do życia Społeczną Szkołę Muzyczną II stopnia w Gdyni, której był kuratorem przez 16 lat. Pełni funkcję prezesa Pomorskiego Stowarzyszenia Musica Sacra, z którym organizuje m.in. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie, Międzynarodowy Konkurs Muzyki Organowej im. J.P. Sweelincka oraz festiwale organowe w kościołach Pomorza Gdańskiego. Prowadzi kursy mistrzowskie w Europie i obu Amerykach oraz wykłady w szkołach i uczelniach w całej Polsce. Jest jurorem międzynarodowych konkursów organowych oraz autorem pierwszego polskiego podręcznika do nauki improwizacji. W dorobku ma ponad 2800 recitali. Koncertował w najsłynniejszych katedrach i salach koncertowych świata m.in. w Notre Dame (Paryż) czy Mariinsky Theater (St. Petersburg). Występuje w niemal wszystkich państwach Europy, a także w Chinach, Japonii, Australii, Meksyku i USA. Jest pierwszym organistą archikatedry oliwskiej, a od 1999 r. prezesem Stowarzyszenia Miłośników Archikatedry Oliwskiej. Wydał kilka albumów muzycznych. Jego płytę z Messe pour les paroisses Couperina publicysta „Ruchu Muzycznego” uznał w za najlepsze nagranie 1991 r. wydane w Polsce, a II Płyta Oliwska została nominowana do Fryderyka. Zdobył platynową płytę w 1998 r. Artysta jest wykonawcą licznych prawykonań skomponowanych specjalnie dla niego oraz koncertów organowo-fletowych z orkiestrami Enjotta Schneidera, Joanny Bruzdowicz-Tittel, Piotra Mossa, Pawła Mykietyna czy Dariusza Przybylskiego. Zdobył liczne odznaczenia i nagrody, w tym najwyższe odznaczenia papieskie, przyznane przez Jana Pawła II oraz Benedykta XVI. W 2005 r. uzyskał złotą odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej. Następnie Pomorską Nagrodę Artystyczną za rok 2006 oraz nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. Został też uhonorowany Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Roman Perucki. Fot. Edyta Steć

Koncert symfoniczny – Roman Perucki

 • 2 lutego 2024 r., piątek, 19.00
 • Polska Filharmonia Bałtycka
 • ul. Ołowianka 1
 • Gdańsk
 • Sala Koncertowa
 • Bilety: 27-90 zł

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.