Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/01/Yaroslav-Shemet.jpg Opera Bałtycka ma nowego dyrektora muzycznego. Został nim Yaroslav Shemet

Opera Bałtycka ma nowego dyrektora muzycznego. Został nim Yaroslav Shemet

Yaroslav Shemet. Fot. źródło: Facebook/yashemet
03.01.2023
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
03.01.2023

Ukraińsko-polski dyrygent młodego pokolenia Yaroslav Shemet z początkiem stycznia 2023 r. objął funkcję zastępcy dyrektora ds. muzycznych w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. – Jestem przekonany, że nasza współpraca zaowocuje wieloma artystycznymi osiągnięciami – mówi.

Yaroslav Shemet to jeden z najbardziej uznanych dyrygentów młodego pokolenia. Mając jedynie 26 lat pełni funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Jest również pierwszym gościnnym dyrygentem Neue Philharmonie Hamburg oraz wykładowcą w Instytucie Dyrygentury w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

Koncertował z zespołami na całym świecie, m.in.: Prague Symphony, Philharmonie der Nationen, Staatstheater Braunschweig, Sinfonia Varsovia, NFM Filharmonia Wrocławska. Występował w Elbphilharmonie w Hamburgu, Shanghai Grand Theatre czy Harbin Opera House, a także na festiwalach w Bayreuth, Monachium i Hong Kongu.

„Nadchodzi czas na nowe doświadczenia”

Z Operą Bałtycką Yaroslav Shemet jest związany od kilku lat. To tu, w 2018 r., zadebiutował w roli kierownika muzycznego w produkcji „Poławiaczy pereł”. Natomiast z początkiem stycznia 2023 r. objął funkcję zastępcy dyrektora ds. muzycznych.

– Cieszę się, że teraz stanę się częścią zespołu Opery Bałtyckiej. Jestem przekonany, że nasza współpraca zaowocuje wieloma artystycznymi osiągnięciami – mówi Yaroslav Shemet.

Yaroslav Shemet, pozostając na stanowisku dyrektora artystycznego Filharmonii Śląskiej, będzie musiał dzielić swoje obowiązki pomiędzy Katowice a Gdańsk.

– To ważny krok, nadchodzi czas na nowe doświadczenia – zaznacza Romuald Wicza- Pokojski, dyrektor Opery Bałtyckiej. – Tak duża i istotna w regionie instytucja kultury, jaką jest jedyna na Pomorzu opera, wymaga najlepszych i zaangażowanych artystów i menadżerów, którzy swoją pracą wzmocnią nasz zespół. Obecność maestro Shemeta będzie dla nas wsparciem i zapewni jeszcze lepsze efekty podejmowanych działań a przed nami kolejne lata organizacyjnych i artystycznych wyzwań.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.