Turystyka
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/02/Przewodnicy-PTTK-w-Gdansku.jpg Odkryj swoje miasto razem z przewodnikami PTTK. Będzie to można zrobić bezpłatnie

Odkryj swoje miasto razem z przewodnikami PTTK. Będzie to można zrobić bezpłatnie

Przewodnicy PTTK w Gdańsku. Fot. ze zbiorów KPMiT im. Franciszka Mamuszki w Gdańsku
21.02.2023
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
21.02.2023

Tradycyjnie, 21 lutego na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego. Z tej okazji przewodniczki i przewodnicy PTTK zapraszają mieszkańców i turystów na bezpłatne zwiedzanie oraz spacery po wybranych miastach naszego regionu.

Oprowadzanie po zabytkowych kościołach i najważniejszych placówkach muzealnych oraz spacery tematyczne po miastach zostaną zorganizowane w niedzielę, 26 lutego 2023 r. w Gdańsku, Gdyni, Malborku, Pucku i Żukowie. Wszystkie te wydarzenia odbędą się pod patronatem honorowym marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka.

GDAŃSK

W Gdańsku bogaty program przygotowało Koło Przewodników Miejskich i Terenowych im. Franciszka Mamuszki przy PTTK Oddziale w Gdańsku.

– Z okazji święta wszystkich przewodników tradycyjnie będziemy społecznie oprowadzać mieszkańców i turystów po wybranych miejscach i obiektach w Gdańsku i Żukowie oraz zorganizujemy ciekawe spacery. W tym roku odwiedzimy aż 27 placówek, poprowadzimy osiem spacerów po mieście i cztery przejazdy meleksami. Mamy też grę miejską – informuje Filip Popek, prezes Koła Przewodników PTTK w Gdańsku.

Start spacerów tematycznych (w tym w językach angielskim i niemieckim) zaplanowano na godz. 11.00. Oprowadzania po muzeach rozpoczną się o godz. 13.00, natomiast w przypadku świątyń zwiedzanie będzie uzależnione od porządku niedzielnych mszy św.

GDYNIA

Koło Przewodników Miejskich i Terenowych przy Oddziale PTTK Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na siedem tras spacerowych po mieście i terenach portowych oraz wizyty w trzech gdyńskich muzeach. Początek zwiedzania o godz. 11.00.

– Zapraszamy do wspólnego odkrywania naszej pięknej Gdyni i celebrowania naszego przewodnickiego święta. Wystarczy zabrać odpowiedni strój adekwatny do pogody, koleżankę, kolegę, rodzinę i dobry humor – zachęca Arkadiusz Zygmunt, prezes Koła Przewodników PTTK w Gdyni.

Co ważne, na oprowadzania muzealne, z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc (25 osób), obowiązują zapisy. Zgłoszenia ze wskazaniem Muzeum należy przesłać na adres mailowy: przewodnicy.gdynia@gmail.com wraz z podaniem liczby chętnych.

MALBORK

„Filmowy Malbork” to temat spaceru, który zorganizuje Oddział Przewodnicki PTTK im. Stefana Dubyny w Malborku. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11.00 na placu przed wejściem do Muzeum Zamkowego.

– Malbork to magiczne miasto. I chyba dlatego już od początku powstania kinematografii często było bohaterem filmowym. Jakie filmy kręcono w Malborku? O tym opowiemy na naszym spacerze – zapowiada Bogdan Mąder, prezes Oddziału Przewodnickiego PTTK w Malborku.

PUCK

W Pucku spacer z przewodnikiem wystartuje o godz. 11.00 sprzed ratusza miejskiego, a oprowadzać będzie Jan Piotrowicz, prezes Koła Przewodników i Pilotów PTTK w Pucku.

*  *  *

Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego został ustanowiony 21 lutego 1989 r. podczas III Konwencji Światowej Federacji Stowarzyszeń Przewodników Turystycznych, która odbyła się w Nikozji na Cyprze. Jego ideą jest nieodpłatne oprowadzanie mieszkańców i turystów. Dzień ten ma również pokazać lokalnym władzom i społecznościom pracę przewodników oraz rolę, jaką odgrywają w obsłudze ruchu turystycznego, a w szczególności promocji miast i regionów.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.