Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/01/61138696_101.jpeg Od lat mieszkamy obok siebie, ale co wiemy o historii Ukrainy? Spotkanie z Yulią Alifanovą

Od lat mieszkamy obok siebie, ale co wiemy o historii Ukrainy? Spotkanie z Yulią Alifanovą

Protest przeciwko rosyjskiej okupacji w Chersoniu. Fot. agencja Reuters
24.01.2023
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
24.01.2023

Historia Ukrainy oraz wspólne losy polsko-ukraińskie będą tematem spotkania Yulią Alifanovą, nauczycielką z Chersonia. Wydarzenie zostanie zorganizowane w piątek, 27 stycznia 2023 r. w siedzibie Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie.

Yulia Alifanova jest nauczycielką historii, która sierpniu 2022 r. podjęła decyzję o opuszczeniu, wraz ze swoją rodziną, terroryzowanego i okupowanego wówczas przez Rosjan Chersonia. Obecnie pracuje w Muzeum Zachodniokaszubskim w Bytowie i poprowadzi spotkanie „Sąsiad zza miedzy”.

– Do organizacji tego wydarzenia zainspirowała nas refleksja, gdy po inwazji Rosji na Ukrainę, kiedy pośród nas pojawiło się wielu mieszkańców tego kraju szukających schronienia przed barbarzyństwem, które zdemolowało ich cały świat i dotychczasowe życie, że tak naprawdę niewiele wiemy o naszych sąsiadach – mówi Jaromir Szroeder, kierownik Działu Etnograficznego Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie.

O historii i kulturze naszych sąsiadów

Na ziemi bytowskiej Ukraińcy są od kilku dziesięcioleci i od tego czasu współtworzą charakter i wizerunek tamtejszej lokalnej społeczności. Ich obecność zapoczątkowała niechlubna akcja „Wisła” z lat 1947-1950.

– Później, od początku XXI w., dołączyło do nas wielu Ukraińców podejmując pracę, wzmacniając tym samym ekonomicznie i gospodarczo nasz region – dodaje Jaromir Szroeder. – Świadomość, że mieszkamy razem od lat wydaje się być powszechna. Wiedza o okrutnej wojennej rzeczywistości w Ukrainie i nasze współczucie dla ukraińskich sąsiadów również jest faktem. Ale tak naprawdę co wiemy o historii tego narodu, jego bogatej kulturze i ogromnym potencjale? Co wiemy o łączących nasze losy wydarzeniach? To właśnie ma być tematem spotkania z Yulią Alifanovą.

.

Sąsiad zza miedzy. Historia Ukrainy

  • 27 stycznia 2023 r., piątek, godz. 17.00
  • Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie
  • Zamkowa 2, Bytów

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.