Komunikacja
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/12/IMG_1151.jpg Od 12 grudnia zmienią się ceny biletów kolejowych. Ceny wzrosną, ale będzie też bilet tygodniowy

Od 12 grudnia zmienią się ceny biletów kolejowych. Ceny wzrosną, ale będzie też bilet tygodniowy

Fot. Aleksander Olszak
03.12.2021
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
03.12.2021

Od 12 grudnia 2021 r. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, odpowiedzialny za organizację przewozów w regionie, wprowadza nowe ceny biletów w Taryfie Pomorskiej. Obowiązuje ona w pociągach PKP SKM i POLREGIO. Wzrost cen wymuszony jest przede wszystkim rosnącymi kosztami usług obu przewoźników kolejowych, nad którymi kontrolę sprawuje rząd.

Nowe ceny obowiązywać będą od niedzieli, 12 grudnia 2021 r.

Dlaczego bilety drożeją?

Na ceny biletów kolejowych wpływ ma wiele czynników. Jeden z najważniejszych to koszty energii elektrycznej.

– Rząd zafundował nam galopujący wzrost cen, który przekłada się na wszystkie aspekty naszego życia. Żywność, paliwo, gaz, energia elektryczna wszystko drożeje. Tylko w przypadku trójmiejskiej Szybkiej Kolei Miejskiej w ciągu ostatnich 3 lat koszt zakupu energii elektrycznej wzrósł o prawie 70 proc. A pamiętajmy, ze prąd cały czas drożeje, i tak naprawdę nie wiemy ile będzie kosztować w 2022 r. – zaznacza Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Nie bez znaczenia jest też trwająca pandemia.

– W 2020 r. zanotowaliśmy spadek liczby pasażerów o około 25 proc. A mniej pasażerów to mniejsze wpływy z biletów – dodaje wicemarszałek.

Dlatego, aby utrzymać obecny rozkład jazdy i nie ciąć połączeń, niestety konieczna jest podwyżka cen biletów kolejowych.

– Ale nie chcemy przerzucać całości kosztów na pasażerów. Dlatego proponujemy wzrost cen biletów o około 9 proc. Dodatkowo wprowadzamy do oferty nowy bilet tygodniowy – mówi Bonna.

Jak zatem będzie wyglądać nowa Taryfa Pomorska?

Pociągiem taniej

Nowa Taryfa Pomorska została tak skonstruowana, aby przejazdy pociągiem były tańsze niż samochodem.

– Zależy nam na promowaniu kolei jako ekologicznego, szybkiego i sprawnego środka transportu. Bardzo często widzimy w samochodzie tylko kierowcę. Nowa taryfa sprawi, że dla jednej osoby w samochodzie praktycznie zawsze taniej będzie pojechać pociągiem – mówi wicemarszałek Bonna.

Na najdłuższych trasach różnica na korzyść kolei to nawet kilkadziesiąt złotych. Dla 81 proc. pasażerów, którzy podróżują na odległość do 30 km ceny biletów według stref km wzrosną średnio o 10,09 proc., natomiast dla osób podróżujących na odległości większe niż 30 km (19 proc. wszystkich podróżnych) ceny wzrosną tylko o 5,67 proc. Średnia ważona stopa podwyżki wynosi 9,07 proc.

Będzie nowy bilet

W czasie pandemii w zakładach pracy bardzo często stosowany jest hybrydowy model pracy. Wielu pracodawców zapowiada, że będzie on utrzymany już na stałe. Oznacza to, że np. do pracy jeździmy, co drugi tydzień.

 – Do tej pory takie osoby musiały kupować bilet miesięczny. To oczywiście nie było opłacalne. Dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pasażerów wprowadzamy do oferty taryfowej bilet tygodniowy – zapowiada Leszek Bonna.

Będzie to bilet imienny w relacji tam i z powrotem.

– Będzie można go kupować według taryfy normalnej, oraz ze zniżką handlową 10 i 50 proc. – dodaje.

Najtańszy pełnopłatny bilet tygodniowy, w strefie do 6 km kosztować będzie 38 zł.

 

 

 

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.