Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Ochrona środowiska i oszczędności w biznesie. Czy wiesz, czym jest ekonomia cyrkularna? Jakie korzyści może przynieść branży turystycznej?

Ochrona środowiska i oszczędności w biznesie. Czy wiesz, czym jest ekonomia cyrkularna? Jakie korzyści może przynieść branży turystycznej?

Fot. ©Depositphotos/kalinovsky

Agencja Rozwoju Pomorza zaprasza przedstawicieli pomorskich hoteli, ośrodków SPA i restauracji do udziału w bezpłatnych warsztatach dotyczących gospodarki obiegu zamkniętego w turystyce. Zapisy na zajęcia trwają do 16 lutego 2018 r. Są jeszcze wolne miejsca.

 

Ekonomia cyrkularna, zwana też gospodarką obiegu zamkniętego (GOZ), to model zarządzania przedsiębiorstwem, którego celem jest zredukowanie ilości powstających odpadów oraz pobieranych surowców. Koncepcja GOZ zakłada dążenie do wyeliminowania negatywnego oddziaływania produktów i usług na środowisko. Można to osiągnąć poprzez maksymalne ich wykorzystanie oraz regenerację w trakcie całego cyklu ich użytkowania, a na końcu odzyskanie lub ponowne użycie materiału, z którego są zrobione.

Zastosowania GOZ wymaga wdrożenia zmian w wielu obszarach jej funkcjonowania: od momentu zaprojektowania produktu czy usługi, przez zmianę modelu biznesowego, procesy produkcji i organizacji po gospodarkę odpadami. Wynikające z tego korzyści to m.in.: oszczędności związane z ograniczeniem konsumpcji, budowa marki firmy jako nowoczesnej i przyjaznej środowisku, podniesienie jej konkurencyjności oraz możliwość pozyskania nowych klientów.

 

GOZ w teorii i praktyce

Przedsiębiorcy, którzy chcą poznać i wdrożyć innowacyjne rozwiązania GOZ w branży turystycznej, będą mogli wziąć udział w bezpłatnych warsztatach, organizowanych w ramach projektu Cirtoinno.

Warsztaty przeznaczone są dla przedstawicieli mikro, małych lub średnich firm z terenu województwa pomorskiego, które świadczą usługi noclegowe i gastronomiczne dla turystów, a także SPA w ramach turystyki wellness. Zajęcia odbywać się będą w siedzibie Agencji Rozwoju Pomorza (al. Grunwaldzka 472D, Gdańsk).

 

Organizatorzy zaplanowali pięć dni szkoleniowych dla dwóch grup uczestników:

Blok Grupa 1 Grupa 2
Wstęp i modele biznesowe 28 lutego 1 marca
Efektywność energetyczna 1 marca 2 marca
Design thinking 4-5 marca 6-7 marca
Marketing / Budowanie marki 7 marca 8 marca

Uwaga! Wykład na temat marketingu będzie prowadzony w języku angielskim.

 

Rekrutacja trwa do 16 lutego 2018 r. Warunkiem udziału jest wysłanie zgłoszenia za pomocą formularza online. Uczestnicy zostaną powiadomieni o zakwalifikowaniu drogą mailową do 19 lutego 2018 r.

 

Projekt Cirtoinno współfinansowany jest z Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg Południowy Bałtyk 2014-2020. Jego celem jest wzrost innowacyjności firm turystycznych z obszaru tzw. niebieskiej i zielonej gospodarki, poprzez wykorzystanie wybranych elementów gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) w oferowanych przez nie usługach i produktach, a także w przyjętych modelach biznesowych.

Projekt jest realizowany przez 7 partnerów z 4 krajów z obszarów Południowego Bałtyku: Agencję Rozwoju Pomorza SA (lider projektu – Polska), Kłajpedzką Izbę Gospodarczą Przemysłu i Rzemiosła (Litwa), Public Institution Strategic Self Management Institute (Litwa), Agencję Energetyczną Południowo-wschodniej Szwecji (Szwecja), Instytut Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk (Polska), Regionalne Centrum Badań i Turystyki (Dania) oraz Uniwersytet Linnaeus (Szwecja).

Cirtoinno - logo

Kontakt: Katarzyna Glanc-Tarczewska, tel. 58 32 33 222

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 326 85 36
lub adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.