Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/01/321914435_624033572825644_3358101371978191017_n.jpg Ocalone od zapomnienia. Poznaj historię i teraźniejszość kościoła św. Jana w Gdańsku

Ocalone od zapomnienia. Poznaj historię i teraźniejszość kościoła św. Jana w Gdańsku

Wnętrze kościoła św. Jana. Mat. prasowy NCK
26.01.2023
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
26.01.2023

Nadbałtyckie Centrum Kultury rozpoczyna cykl wykładów poświęconych historii oraz konserwacji zabytkowego kościoła św. Jana w Gdańsku. Pierwszy z nich zorganizowany zostanie we wtorek, 31 stycznia 2023 r., a poprowadzi go Iwona Berent. Wstęp – bezpłatny.

„Ocalone od zapomnienia. Świętojańskie spotkania z kulturą i sztuką” to tytuł nowego cyklu wykładów, organizowanych przez Nadbałtyckie Centrum Kultury. Celem jest popularyzacja i upowszechnianie wiedzy z zakresu historii i zachowanego dziedzictwa kulturowego kościoła św. Jana w Gdańsku, który obecnie pełni funkcję ośrodka kultury pod nazwą Centrum św. Jana.

Wykłady będą się odbywały cyklicznie w każdy ostatni wtorek miesiąca (z wyłączeniem wakacji, tj. lipca i sierpnia) w Centrum św. Jana o godz. 18.00, a prowadzić je będą specjaliści w dziedzinach historii, historii sztuki, konserwacji zabytków i filologii klasycznej.

Pierwszy wykład zatytułowany „665 lat kościoła św. Jana – historia i teraźniejszość” poprowadzi Iwona Berent, kierowniczka Działu Opieki nad Zabytkami NCK.

*  *  *

Pochodzący z XIV w. kościół św. Jana jest jednym z ostatnich zabytków Gdańska, który nie został odbudowany po II wojnie światowej. Zabytek przez kilkadziesiąt lat niszczał, dopiero w 1991 r. Skarb Państwa przekazał kościół Archidiecezji Gdańskiej.

Od 1995 r., na mocy specjalnej umowy, Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku zaczęło pełnić funkcję gospodarza tego obiektu oraz udostępniło wnętrza świątyni artystom i publiczności. Odbyło się tutaj wiele ważnych wydarzeń kulturalnych, w tym liczne koncerty, pokazy, przedstawienia i wystawy. Dzięki ogromnemu wysiłkowi NCK, jak i innych instytucji i organizacji Pomorza, Centrum św. Jana stało się miejscem rozpoznawalnym na kulturalnej mapie regionu, kraju i Europy.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.