9.30 – Dworzec PKP w Pucku – przyjazd historycznego pociągu z Gdańska, rekonstrukcja powitania gen. Hallera i przemarsz na Stary Rynek. Gdy w 1920 roku gen. Haller przybył do Pucka, na dworcu witali go pucki starosta, mieszkańcy oraz Wanda i Stefania Miotkówny, córki działacza kaszubskiego. W 2020 roku gen. Hallera, przedstawicieli pomorskiej administracji i gości na dworcu w Pucku powitają dwie dziewczynki, burmistrz miasta, lokalni samorządowcy, a także potomkowie uczestników tamtych wydarzeń. Po powitaniu na peronie, wszyscy o godz. 14.45 spotkają się w porcie w Pucku – dokładnie w miejscu, w którym gen. Haller wrzucił do Bałtyku 100 lat temu zaślubinowe obrączki z platyny.

10.15 – 14.00  – Puck – odsłonięcie tablicy Antoniego Miotka związanego z Puckiem działacza niepodległościowego, następnie Msza św. w Farze, uroczystości w Porcie rybackim z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i przedstawicieli władz wszystkich szczebli oraz instytucji. Więcej informacji: kliknij

14.00 – Puck, Port Rybacki – przemarsz do oryginalnego miejsca, w którym 10 lutego 1920 r. odbyły się zaślubiny Polski z Bałtykiem, ul. kmdr. E. Szystowskiego w Pucku – historyczna inscenizacja Zaślubin Polski z Morzem. 

14.45 – Port Puck – rekonstrukcja zaślubin. W 1920 roku gen. Haller dokonał wrzucenia obrączki do zamarzniętego Bałtyku oraz odbyła się msza święta. Poświęcono też biało-czerwoną banderę wśród huku 21 salw armatnich. W imieniu dotychczasowych strażników wybrzeża, kaszubski szyper Jakub Myślisz przekazał straż nad polskim morzem w ręce marynarza. Na maszt wciągnięto banderę biało-czerwoną. Był to znak objęcia przez polską Marynarkę Wojenną wachty na Bałtyku, która miała trwać wiecznie. W 2020 roku scena zostanie powtórzona z historyczną precyzją. Przy dźwiękach hymnu polską banderę na maszt wciągnie Józef Płaski, syn Eugeniusza Pławskiego, który w 1920 roku dał rozkaz podniesienia flagi Marynarki Wojennej.

16.00 – Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Pucku – promocja albumu „Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej. W setną rocznicę (1920-2020)”

17.15 – Port w Pucku – „Laserowe stulecie” – pokaz laserowy na wodzie. Więcej informacji: kliknij