Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Kultura
Nowy spektakl Krystyny Jandy. „Jak wam się podoba” na deskach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego [PREMIERA]

Nowy spektakl Krystyny Jandy. „Jak wam się podoba” na deskach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego [PREMIERA]

Próba czytana spektaklu „Jak wam się podoba"

„Jak wam się podoba" to jedna z najpopularniejszych komedii Williama Shakespeare'a. Tym razem wystawiona zostanie we współpracy Teatru Wybrzeże z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim. Premiera spektaklu w reżyserii Krystyny Jandy odbędzie się w piątek, 28 czerwca 2019 r.

Rozalinda, córka wygnanego księcia i jej kuzynka Celia porzucają życie na dworze i wyruszają w ostępy Lasu Ardeńskiego. Tam dziewczyny doznają wyzwalającej przemiany. Ukrywając się w męskich przebraniach, mają szansę zasmakować innego życia i poznać, czym jest prawdziwa miłość.

– Z tą sztuką Szekspira mierzę się od dawna – mówi Krystyna Janda, reżyserka spektaklu. – Najpierw całe lata marzyłam o zagraniu roli Rozalindy, namawiałam na to moich dyrektorów, niestety nie spełniło się to moje marzenie. Uwielbiam tę historię, jej humor, różne sposoby mówienia o miłości. Radość, kpina, wesołość, prostota, beztroska i młodzieńcze temperamenty, zapisane w tekście, zostawiały zawsze w mojej głowie uwodzące obrazy i wciąż chciałam je ucieleśnić. Teraz mam szansę. Mam nadzieję, że powstanie spektakl, który przysporzy radości i przyjemności także widzom.

„Jak wam się podoba”

 • premiera: 28 czerwca 2019 r., piątek, godz. 19.00
 • kolejne spektakle:
  29, 30 czerwca 2019 r.
  4, 5, 6, 7, 11, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 21, 26 lipca
  2019 r.
  15, 16, 17, 18 sierpnia 2019 r.
 • Gdański Teatr Szekspirowski
 • ul. Bogusławskiego 1
 • Gdańsk

Sztuka Williama Shakespeare’a
Przekład: Stanisław Barańczak
Reżyseria: Krystyna Janda
Scenografia: Magdalena Gajewska
Kostiumy: Dorota Roqueplo
Muzyka i opracowanie muzyczne: Mateusz Dębski
Ruch sceniczny: Emil Wesołowski
Reżyseria świateł: Katarzyna Łuszczyk
Asystent reżysera: Jerzy Gorzko
Inspicjent: Jerzy Kosiła

 

Plakat spektaklu Jak wam się podobaW spektaklu występują aktorzy Teatru Wybrzeże: Katarzyna Dałek, Magdalena Gorzelańczyk, Małgorzata Oracz, Agata Woźnicka, Piotr Biedroń, Jerzy Gorzko, Michał Jaros, Maciej Konopiński, Jacek Labijak, Krzysztof Matuszewski, Marcin Miodek, Jakub Nosiadek, Grzegorz Otrębski oraz Jarosław Tyrański.

Krystyna Janda (ur. 1952) – aktorka, reżyserka, felietonistka, dyrektorka artystyczna Teatru Polonia i Och-Teatru, prezes Fundacji Krystyny Jandy na rzecz Kultury.

Debiutowała jeszcze w trakcie studiów rolą Maszy w spektaklu Teatru Telewizji „Trzy siostry” w reżyserii Aleksandra Bardiniego. Jej debiutem teatralnym były: Aniela w „Ślubach panieńskich” w Teatrze Ateneum i Dorian Gray w „Portrecie Doriana Graya” w Teatrze Małym. Po raz pierwszy na ekranie pojawiła się jako Agnieszka w filmie Andrzeja Wajdy „Człowiek z marmuru”. Zagrała ponad 60 ról teatralnych w tym wiele monodramów, z których każdy był jej sukcesem. Ma na koncie blisko 50 ról – od klasycznych do współczesnych – w Teatrze Telewizji i tyleż samo w filmach fabularnych.

Jest laureatką wielu nagród i odznaczeń przyznawanych zarówno w Polsce, jak i na świecie. Została nagrodzona Złotą Palmą na festiwalu w Cannes za rolę w filmie „Przesłuchanie” Ryszarda Bugajskiego i Medalem Karola Wielkiego w dziedzinie kultury, za wkład w zjednoczenie Europy. W 2014 r. została uhonorowana tytułem Człowieka Wolności 25-lecia w kategorii kultura. W 2019 r. tygodnik Polityka przyznał Krystynie Jandzie zaszczytny tytuł Kreatora kultury. Ostatnio została też nagrodzona na Festiwalu Sundance za najlepszą rolę w filmie Jacka Borczucha „Słodki koniec dnia”.

W Teatrze Wybrzeże wyreżyserowała „Seks dla opornych” i „Raj dla opornych”.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.