Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/09/IMG-000.jpg Nowy sezon z Teatrem Wybrzeże. Uroczyste otwarcie Dużej Sceny i premiera „Wyzwolenia”

Nowy sezon z Teatrem Wybrzeże. Uroczyste otwarcie Dużej Sceny i premiera „Wyzwolenia”

Reżyser i zespół aktorski spektaklu „Wyzwolenie”. Fot. Joanna Gorycka
11.09.2023
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
11.09.2023

Po zakończeniu przerwy urlopowej pierwszym spektaklem wystawionym na deskach Teatru Wybrzeże w sezonie 2023/2024 będzie „Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Jana Klaty. Jego premierę zaplanowano na 14 października 2023 r. na uroczyste otwarcie odnowionej Dużej Sceny.

W minionym sezonie w Teatrze Wybrzeże udało się wystawić siedem premier, zagrać 434 spektakle, podczas których na widowni zasiadło niemal 65 tys. widzów.

Zakończenie wielkiej inwestycji

Nowy sezon to przede wszystkim zwieńczenie największej inwestycji w powojennej historii Teatru, czyli gruntownej modernizacji budynku Dużej Sceny. Zakres robót obejmuje przebudowę m.in. widowni, foyer i urządzeń mechaniki sceny.

– W wyniku tego przedsięwzięcia Duża Scena już wkrótce stanie się nowoczesnym obiektem, dostosowanym do potrzeb widzów i pozwalającym realizować przedsięwzięcia artystyczne na najwyższym poziomie, czego efekty będzie można zobaczyć w październiku – informuje Grzegorz Kwiatkowski, rzecznik prasowy Teatru Wybrzeże.

Pierwszą premierą w sezonie 2023/2024 będzie „Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Jana Klaty, którą zaplanowano na 14 października 2023 r. Będzie to pierwsza z ośmiu premier, jakie zespół Teatru Wybrzeże planuje w nadchodzącym sezonie.

Premiera arcydramatu

„Wyzwolenie” to polski narodowy arcydramat w interpretacji jednego z najgłośniejszych polskich reżyserów. Sztuka o potrzebie narodowego wyzwolenia rozumianego jako duchowy wstrząs, który ma wyzwolić nas z narodowych wad, kompleksów i ograniczeń. Dramat Wyspiańskiego na pozór dzieje się jedynie w teatrze, ale w rzeczywistości odbywa się w o wiele istotniejszej sferze – w sferze wzniosłego, ale i przeklętego polskiego panopticum.

Premiera:
14 października 2023 r., sobota, godz. 19.00

Kolejne spektakle:
15 października 2023 r., niedziela, godz. 19.00
17 października 2023 r., wtorek, godz. 19.00
20 października 2023 r., piątek, godz. 19.00
21 października 2023 r., sobota, godz. 20.00
22 października 2023 r., niedziela, godz. 20.00

Teatr Wybrzeże: Duże Scena
ul. Świętego Ducha 2, Gdańsk

Sztuka na podstawie dramatu Stanisława Wyspiańskiego
Adaptacja i reżyseria: Jan Klata
Scenografia, kostiumy, światło: Mirek Kaczmarek
Ruch sceniczny: Maćko Prusak
Wideo: Natan Berkowicz

W spektaklu wystąpią: Dorota Androsz, Justyna Bartoszewicz, Magdalena Boć, Małgorzata Brajner, Katarzyna Dałek, Magdalena Gorzelańczyk, Agata Woźnicka, Piotr Biedroń, Piotr Chys, Robert Ciszewski, Jerzy Gorzko, Grzegorz Gzyl, Michał Jaros, Jacek Labijak, Krzysztof Matuszewski, Marcin Miodek, Robert Ninkiewicz, Jakub Nosiadek, Paweł Pogorzałek, Cezary Rybiński oraz Marek Tynda.

Warto zaznaczyć, że premiera spektaklu otwierającego nową Dużą Scenę Teatru Wybrzeże będzie jednocześnie gdańską prapremierą tego arcydramatu, a odbędzie się ona w 120-letnią rocznicę krakowskiej prapremiery.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.