Komunikacja
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/03/P1010023-scaled-e1711461934458.jpg Nowy pociąg współfinansowany ze środków FEP 2021-2027 przejechał po pomorskich torach

Nowy pociąg współfinansowany ze środków FEP 2021-2027 przejechał po pomorskich torach

FOT. ANNA SKRZYNECKA
26.03.2024
Anna Skrzynecka, Aleksander Olszak

Anna Skrzynecka, Aleksander Olszak
AUTOR
Anna Skrzynecka, Aleksander Olszak

Anna Skrzynecka, Aleksander Olszak
26.03.2024

We wtorek, 26 marca odbył się specjalny przejazd testowy jednym z dwóch nowych pociągów. W przejeździe z Gdańska do Pruszcza Gdańskiego i z powrotem udział wzięli m.in. najmłodsi pasażerowie, przedszkolaki z Gdańska rowerzyści oraz osoby z niepełnosprawnościami. Byli też pomorscy samorządowcy z marszałkiem województwa Mieczysławem Strukiem na czele. Dwa pierwsze nowoczesne pociągi zostały kupione dzięki współfinansowaniu ze środków Programu Funduszy Europejskich dla Pomorza.

Testowy pociąg ruszył z dworca PKP Gdańsk Główny parę minut po godz. 10.00.

Pierwszy przejazd

Nowym pociągiem przejechało się kilkadziesiąt osób. Przedszkolaki podarowały z tej okazji marszałkowi Strukowi specjalny rysunek przedstawiający nowy skład. Nie tylko najmłodszym pasażerom podobała się podróż. Od najmłodszych po najstarszych i tych, którzy potrzebują miejsc odpowiednio przystosowanych, każdy miał okazję przekonać się o udogodnieniach, jakie pojawiły się w pociągach wybudowanych przez nowosądecki Newag. Impulsy 31WE mają ok. 75 m długości, osiągają prędkość do 160 km/h. Mają klimatyzację, monitoring, wi-fi oraz gniazda 230 V i złącza USB przy każdym fotelu, które są  też wyposażone w składane stoliki.  W każdym pojeździe znajdują się dwie toalety, w tym jedna przystosowana do potrzeb osób poruszających się na wózkach. W pojazdach są także defibrylatory.

– Ważne jest, aby każdy miał komfort i swobodę w podroży, dlatego pociągi są wyposażone w miejsca dla osób z niepełnosprawnościami. Duże przestrzenie oraz zrównany poziom podłogi pociągu z peronem dają poczucie bezpieczeństwa dla wsiadających i wysiadających – mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Podkreślał też jak innowacyjne i dostępne dla każdego są nowe pojazdy. Dla pasażerów pierwszego przejazdu zostały przygotowane drobne upominki. Każdy otrzymał pamiątkowy bilet uprawniający do darmowego przejazdu. Nowe pociągi będą jeździły na liniach regionalnych w naszym województwie.

Nowe składy

W najbliższych latach województwo pomorskie wzbogaci się o kilkadziesiąt nowych zespołów trakcyjnych do obsługi przewozów kolejowych.

– W tym roku planujemy odbiory kolejnych pojazdów, które znacznie przyczynią się do poprawy oferowanych usług przewozowych, a tym samym poprawi się komfort podróżnych – mówił przed odjazdem promocyjnego składu Mieczysław Struk.

Do końca 2026 r., dzięki pieniądzom pochodzącym z budżetu województwa, dofinansowaniu unijnemu, a także środkom z KPO na pomorskich torach pojawi się łącznie 45 nowych pociągów, w tym cztery hybrydowe. Pomorskie zamówienie taborowe jest jednym z największych tego typu kontraktów w kraju.

Kolejowe inwestycje

Sprawny transport kolejowy to od wielu lat jeden z priorytetów dla samorządu województwa pomorskiego. Przypomnijmy choćby budowę Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, czyli pierwszej w Polsce linii kolejowej wybudowanej przez samorząd województwa.

– Linii, która zmieniła kolejowy krajobraz całego regionu. Ale patrzmy dalej. Od kilku lat sukcesywnie kupujemy nowy tabor kolejowy. Elektryczne pojazdy z rodziny impuls czy wcześniej spalinowe Pesy – opisuje marszałek Mieczysław Struk.

Ze środków samorządu województwa oraz Unii Europejskiej prowadzone są modernizacje kolejowych szlaków, jak choćby linii Słupsk-Ustka czy też niedawno otwarty bajpas kartuski.

– Robimy to dla naszych mieszkańców. I jak widać Pomorzanie coraz chętniej w swoich podróżach zamiast samochodów wybierają pociągi. Statystyczny mieszkaniec regionu średnio 26 razy w roku podróżuje pociągami. To najwięcej spośród polskich regionów – podkreśla.

I, aby sprostać rosnącej liczbie pasażerów, samorząd województwa pomorskiego kupuje kolejne nowoczesne pociągi.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.