Samorząd
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/09/IMG_1546-1.jpg Nowy ambasador Łotwy znowu odwiedził Pomorze. Rozmawiano m.in. o sytuacji na świecie

Nowy ambasador Łotwy znowu odwiedził Pomorze. Rozmawiano m.in. o sytuacji na świecie

Od lewej: marszałek Mieczysław Struk, ambasador Łotwy Juris Poikāns i przewodniczący sejmiku Jan Kleinszmidt. Fot. Jacek Sowa
29.09.2022
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
29.09.2022

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego Jan Kleinschmidt 28 września 2022 r. spotkali się z ambasadorem Łotwy w Polsce Jurisem Poikānsem. Podczas wizyty omówiono m.in. przyszłoroczną wizytę prezydenta Łotwy w naszym regionie, a także sytuację geopolityczną.

Była to już druga wizyta łotewskiego dyplomaty w Polsce. Pierwszy raz ambasador Juris Poikāns spotkał się w marcu br. z  wicemarszałkiem Wiesławem Byczkowskim.

Łotewskie ślady na Pomorzu

Juris Poikāns zapowiedział zaplanowaną na marzec 2023 r. wizytę na Pomorzu łotewskiego prezydenta Egilsa Levitsa. To nie przypadek, że Egils Levits odwiedzi nasz region. Warto przypomnieć, że na cmentarzu Ofiar Marszu Śmierci w Krępie Kaszubskiej spoczywa łotewski bohater narodowy Konstantin Čakste. W przyszłym roku przypada też 79. rocznica podpisania memorandum podziemnej Centralnej Rady Łotwy, które powstało 17 marca 1944 r. Zostało podpisane przez prawie 190 działaczy politycznych oraz kulturalnych Łotwy. Zadeklarowano w nim konieczność bezzwłocznego odnowienia suwerenności Republiki Łotewskiej i utworzenia rządu Łotwy.

O sytuacji w Europie

Podczas spotkania dyskutowano też o aktualnej sytuacji międzynarodowej i wojnie w Ukrainie. Marszałek Struk mówił ambasadorowi o pomocy udzielonej przybyłym na Pomorze Ukraińcom. Natomiast ambasador Juris Poikāns zwrócił uwagę na rolę relacji międzyregionalnych, szczególnie dotyczącej państw regionu Morza Bałtyckiego. Regiony łączy wspólne dziedzictwo Bałtyku, determinujące kooperację w różnych dziedzinach i płaszczyznach. Ponadto, poruszono kwestie gospodarcze i energetyczne, tj. sprowadzanie do Polski węgla przez porty na Łotwie, znaczenie Baltic Pipe oraz rolę Niemiec w Europie Centralnej i Środkowo-Wschodniej.

Współpraca w zakresie kultury

Rozmawiano o możliwości współpracy, szczególnie w zakresie kultury. Była mowa o potencjale i perspektywach kooperacji między łotewskimi instytucjami kultury z pomorskimi instytucjami, tj. Operą Bałtycką, Polską Filharmonią Bałtycka czy Nadbałtyckim Centrum Kultury.

Bogaty program wizyty

W czasie dwudniowego pobytu na Pomorzu ambasador Łotwy Juris Poikāns udał się na Westerplatte, gdzie złożył wieniec pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża. Był też w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku oraz zwiedził Państwową Galerię Sztuki w Sopocie. Spotkał się również z prezydentami Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz i Sopotu Jackiem Karnowskim.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.