Kultura
Carillony w Gdańsku

Nowe utwory na gdańskie carillony. Światowe prawykonanie w niedzielę

Fot. Dariusz Kula / mat. prasowe Muzeum Gdańska
27.08.2020
Aleksandra  Chalińska
Aleksandra
Chalińska
AUTOR
Aleksandra  Chalińska
Aleksandra
Chalińska
27.08.2020

Z okazji obchodów Święta Wolności i Demokracji w niedzielę, 30 sierpnia 2020 roku zostaną wykonane dwa nowe utwory skomponowane specjalnie na carillony Ratusza Głównego Miasta oraz kościoła św. Katarzyny. Dzieła Pawła Mykietyna oraz Elżbiety Sikory wykona miejska carillonistka Monika Kaźmierczak z Muzeum Gdańska.

Udział w obu koncertach jest bezpłatny. Będzie też transmisja online.

 

Powstały z myślą o Gdańsku

Pierwszy utwór, czyli „STOP” Pawła Mykietyna zostanie zagrany o godzinie 12:00 z wieży Ratusza Głównego Miasta. – „STOP” wyraża marzenie o zwycięstwa dobra nad złem. Motywami przewodnimi kompozycji są nieprzypadkowo Solidarność oraz morderstwo prezydenta Pawła Adamowicza – mówi Monika Kaźmierczak z Muzeum Gdańska, carillonistka miejska.

Drugie dzieło „Uciec na Północ” to utwór skomponowany z okazji 50-lecia Muzeum Gdańska. Składa się ze wstępu, pięciu epizodów, jednego interludium oraz epilogu. Kompozycja powstała w Paryżu 2020 roku z myślą o instrumencie znajdującym się na wieży kościoła św. Katarzyny. Premiera zostanie wykonana na carillonie kościoła św. Katarzyny o godzinie 15:00. – „Running North” opowiada o uciecze przed losem, przed samym sobą, przed dżumą, zarazą, wojną, zniewoleniem i wszelkim złem. Właśnie na północ. Tam, gdzie otwiera się morze, za którym niewiadome, wolność i kusząca tajemnica – dodaje carillonistka miejska.

Posłuchaj na żywo

Transmisja z obu wydarzeń będzie prowadzona na żywo dzięki dwóm telebimom pod Dworem Artusa i w ogrodzie ojców karmelitów przy kościele św. Katarzyny. Osobom, które zdecydują się na wysłuchanie utworów na ekranie komputera, udostępnione zostaną dwa kanały: na profilu „Carillony gdańskie – Muzeum Gdańska” na Facebooku oraz na gdansk.pl.

Udział w wydarzeniach w ramach Święta Wolności i Demokracji jest bezpłatny. Obowiązują zasady reżimu sanitarnego: zachowanie dystansu od drugiej osoby i nakaz noszenia zakrywania ust oraz nosa.

 

„STOP” Paweł Mykietyn – premiera utworu na carillon

  • 30 sierpnia 2020, niedziela, godz. 12.00
  • Ratusz Głównego Miasta / Dwór Artusa / ul. Długi Targ w Gdańsku
  • wstęp bezpłatny
  • wykonanie – Monika Kaźmierczak

 

„Running North” Elżbieta Sikora – premiera utworu na carillon

  • 30 sierpnia 2020, niedziela, godz. 15.00
  • kościół św. Katarzyny, ogród oo. Karmelitów, ul. Profesorska 3
  • wstęp bezpłatny
  • wykonanie – Monika Kaźmierczak
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.