Komunikacja
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/09/A.jpg Nowa ścieżka rowerowa już otwarta! Połączyła Kościerzynę z Wielkim Klinczem

Nowa ścieżka rowerowa już otwarta! Połączyła Kościerzynę z Wielkim Klinczem

Fot. Michał Piotrowski / UMWP
29.09.2021
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
29.09.2021

Rowerzyści i piesi mogą już korzystać z nowej ścieżki, która połączyła Kościerzynę z Wielkim Klinczem. Trasa liczy ponad 4,4 km długości i posiada asfaltową nawierzchnię. W większości biegnie po szlaku dawnej linii kolejowej. Jej powstanie było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych.

Uroczyste otwarcie nowej trasy odbyło się 29 września 2021 r. Wzięli w nim udział burmistrz Kościerzyny Michał Majewski, wójt gminy Kościerzyna Grzegorz Piechowski oraz marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Na starym nasypie kolejowym

Trasa pieszo-rowerowa między Kościerzyna a Wielkim Klinczem liczy ponad 4,4 km długości i posiada asfaltową nawierzchnię. Jest to odcinek praktycznie bez większych podjazdów pod górę, więc jego pokonanie nie będzie wymagać dużego wysiłku

W związku z tym, że nowa ścieżka biegnie w większości po szlaku dawnej linii kolejowej do Skarszew, jej przygotowanie trwało trochę dłużej niż planowano. Trzeba było bowiem poczekać na zakończenie przebudowy starego mostu kolejowego nad rzeką Wierzycą, pochodzącego z 1949 r. Jest to teraz pierwszy w powiecie kościerskim tak duży obiekt przeznaczony wyłącznie dla pieszych i rowerzystów.

– Cieszę się, że mamy tak piękną i funkcjonalną ścieżkę rowerową. Wykorzystanie starego nasypu kolejowego dało dobry efekt i już dzisiaj widać, że nowa trasa pieszo-rowerowa będzie często użytkowana przez mieszkańców – mówi wójt Grzegorz Piechowski.

Prawie 3,3 mln zł wsparcia z UE

Łączny koszt wybudowania tego odcinka wyniósł 3,85 mln, z czego prawie 3,3 mln zł stanowi dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Ścieżka powstała jako element większego projektu pt. „Budowa węzła integracyjnego w Kościerzynie połączona z rewitalizacją i adaptacją dworca kolejowego oraz utworzeniem komunikacji zbiorowej w Powiecie Kościerskim”. W przyszłym roku mają być także gotowe pozostałe trzy ścieżki rowerowe realizowane przez gminę Kościerzyna. Będą one prowadzić do miejscowości: Dobrogoszcz, Sarnowy i Skorzewo.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.