Komunikacja
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/12/DW224-222-10.jpg Nową drogą przez Kociewie do Autostrady A1. Koniec remontu wojewódzkiej trasy 224

Nową drogą przez Kociewie do Autostrady A1. Koniec remontu wojewódzkiej trasy 224

Fot. mat. ZDW w Gdańsku
14.12.2022
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
14.12.2022

Zakończył się drugi etap modernizacji drogi wojewódzkiej 224 z Godziszewa do Autostrady A1. Kierowcy mogą już korzystać z nowej infrastruktury. Droga jest bezpieczniejsza zarówno dla kierowców, jak i pieszych.

Roboty na tym odcinku kosztowały ok 46 mln zł.

Wojewódzka 224

Droga wojewódzka 224 łączy Wejherowo z Tczewem. Stanowi także dojazd do węzła Stanisławie Autostrady A1. Każdego dnia korzysta z niej kilka tysięcy pojazdów. Jak wynika z wyników przeprowadzonego w 2020 r. Generalnego Pomiaru Ruchu korzystało z niej średnio ok 5000 pojazdów dziennie. Do tej pory jazda tą drogą nie należała do przyjemności. Jezdnia była wąska i niezbyt równa. W newralgicznych miejscach, takich jak skrzyżowania czy przejścia dla pieszych nie było oświetlenia. Dlatego ostała podjęta decyzja o modernizacji tej drogi.

Dwa etapy prac

Modernizacja tego ważnego wojewódzkiego traktu została podzielona na dwa etapy. Pierwszy dotyczył przebudowy drogi w Godziszewie, a drugi od miejscowości Marianka do węzła Stanisławie. Łącznie to prawie 10 km. Co zostało wykonane? Wzmocnione zostało podłoże drogi i została położona nowa nawierzchnia. Przebudowane zostały przepusty melioracyjne oraz zjazdy na boczne drogi. Z nowej infrastruktury skorzystają również piesi. Wybudowane zostały chodniki, a na przejściach powstały azyle. Dzięki budowie zatok przystankowych zadbano również o bezpieczeństwo komunikacji publicznej. Za pierwszy etap praco odpowiadała lokalna firma ze Starogardu Gdańskiego (Przedsiębiorstwo Budowy Dróg), zaś za drugi Colas Polska.

Kilka cyfr

Koszt robót na całej inwestycji wyniósł ponad 64 mln zł. W tej kwocie ok. 47 mln zł stanowiło dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej, a prawie 17 mln zł to wkład własny samorządu województwa pomorskiego.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.