Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/09/371986297_822453656518287_2569719369000592116_n.jpg Niedzielę warto spędzić z… archeologią. To wydarzenie dla każdego, kto interesuje się odkrywaniem przeszłości

Niedzielę warto spędzić z… archeologią. To wydarzenie dla każdego, kto interesuje się odkrywaniem przeszłości

Mat. prasowy MAG
05.09.2023
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
05.09.2023

Warsztaty, gra muzealna, wirtualna rzeczywistość, wykłady popularnonaukowe oraz spacer z archeologiem to główne atrakcje zbliżającej się Niedzieli z Archeologią. Wydarzenie odbędzie się 10 września 2023 r. w zabytkowym spichlerzu Błękitny Baranek, a jej organizatorem jest Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. Wstęp za symboliczną złotówkę.

Program imprezy będzie atrakcyjny zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Co w programie?

Wszystkie atrakcje przygotowane na Niedzielę z Archeologią będą dostępne non stop od godz. 11.00 do godz. 17.00.

Jedną z nich będzie gra muzealna „Niebiański Dysk. Podróż po mapę nieba”, w której każdy gracz otrzyma kolorowy zeszyt z opisami zadań do wykonania. Celem gry będzie odnalezienie wszystkich części tytułowego Niebiańskiego Dysku, takich jak: słońce, księżyc, gwiazdy, linia horyzontu, a następnie stworzenie z nich mapy nieba. W efekcie powstanie ozdobny magnes na lodówkę. Zaplanowano też warsztaty tworzenia przypinek inspirowanych Dyskiem z Nebry, profesjonalnie wykończonych dzięki maszynie do button pinów.

Poza tym podczas warsztatów będzie można się nauczyć wykonywać pomiary i sporządzać dokumentację archeologiczną murów zabytkowego spichlerza, jak również spróbować swoich sił w lepieniu garnków i dokumentowaniu zabytków ceramicznych. Z kolei rekonstruktorzy historyczni z grupy Gdańska Rota Mieszczańska poprowadzą warsztaty pisania gęsim piórem oraz prezentacje średniowiecznych strojów i bicia monet.

Na najmłodszych odkrywców czekać będzie piaskownica archeologiczna z prawdziwymi zabytkami. Nieco starsi będą mogli przenieść się do wirtualnej rzeczywistości i dzięki goglom VR zobaczyć trójwymiarową prezentację stanowisk archeologicznych, które zostały zbadane przez archeologów uczestniczących w międzynarodowym projekcie ArcheoBalt.

Dodatkowo, od godz. 12.30 do 14.30 w sali kinowej na 2. piętrze spichlerza wysłuchać będzie można wykładów popularnonaukowych:

  • „Dysk z Nebry” – Olgierd Felczak (Muzeum Archeologiczne w Gdańsku),
  • „Najnowsze odkrycia zabytków brązowych z Pomorza” – dr Piotr Fudziński (Muzeum Archeologiczne w Gdańsku),
  • „Łzy słońca – o fascynacji bursztynem w okresie wpływów rzymskich” – Ewa Adamska-Grzymała (Muzeum Archeologiczne w Gdańsku),
  • „Porcelanowe skarby z głębin mórz” – dr Anna Rembisz-Lubiejewska (Narodowe Muzeum Morskie).

Natomiast o godz. 15.00 rozpocznie się spacer z archeologiem. Po Wyspie Spichrzów oprowadzać będzie Bogdan Kościński (Muzeum Archeologiczne w Gdańsku).

.

Niedziela z Archeologią

  • 10 września 2023 r., niedziela, godz. 11.00-17.00
  • Spichlerz Błękitny Baranek: oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku
  • ul. Chmielna 53, Gdańsk
  • wstęp: 1 zł

Szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej: https://archeologia.pl/aktualnosci/blekitny-baranek-aktualnosci/niedziela-z-archeologia/

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.